supunerea femeii

In jos

supunerea femeii Empty supunerea femeii

Mesaj Scris de Monica la data de Lun Ian 07, 2008 2:59 pm

Ce parere aveti despre ideea de supunere a femeii in fata sotului?Oricand?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 42
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

http://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

supunerea femeii Empty Supunerea sotiei fata de sot

Mesaj Scris de Monica la data de Mier Ian 09, 2008 10:32 am

"Nevestelor, fiti supuse barbatilor vostri ca Domnului" (Efeseni 5:22)
Suntem noi intotdeauna supuse barbatilor nostri? Vrem noi asta? Dumnezeu, in intelepciunea Lui, l-a pus pe barbat sa fie capul femeii. Dar uneori noi credem ca stim mai multe si mai bine decat sotii nostri si chiar decat Dumnezeu. Trebuie sa ne schimbam atitudinea daca vrem sa fim fericite, pentru ca numai ascultarea de Dumnezeu ne da pacea de care avem atata nevoie in fiecare zi. Voi ce parere aveti?
Monica
Monica
Admin
Admin

Sus In jos

supunerea femeii Empty NU supunerii neconditionate

Mesaj Scris de ellabutnaru la data de Dum Ian 20, 2008 2:42 pm

DA, sunt pentru unitatea familiei, pentru respectarea autoritatii sotului in fata copiilor si a societatii.
Da, sunt pentru supunere. Dar... supunere nu inseamna umilinta, nu inseamna o acceptare neconditionata a unei decizii luata de sot. Suntem sotii si mame, nu sclave. Supunere inseamna acceptare neconditionata a oricaror decizii sau capricii ??? NU !!!!
Daca Dumnezeu voia supunere neconditionata nu ne dadea puterea de analiza si de decizie. Ne facea simple instrumente inerte in mana barbatului.
Ella

ellabutnaru

feminin Numarul mesajelor : 2
Varsta : 57
Localizare : Oradea
Joburi/Distractii : comunicarea
Stare de spirit : optimista, perseverenta,
Data de inscriere : 13/01/2008

Sus In jos

supunerea femeii Empty Nu ii punem conditii Domnului

Mesaj Scris de Tania la data de Dum Ian 20, 2008 8:47 pm

Supunerea sotiei fata de sotul ei nu inseamna umilinta, sclavie, acceptarea capriciilor, nu suntem simple instrumente inerte.

Intr-adevar, Dumnezeu ne-a dat si noua putere de analiza, pentru a-i fi si astfel "un ajutor potrivit" barbatului nostru (Geneza 2:18 si altele). E normal sa discutam, sa analizam toate problemele familiei noastre, dar decizia finala, raspunderea, ii revine sotului.

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 69
Localizare : Ashkelon, Israel

Sus In jos

supunerea femeii Empty Re: supunerea femeii

Mesaj Scris de Diana la data de Lun Ian 21, 2008 8:44 pm

Tania a scris: E normal sa discutam, sa analizam toate problemele familiei noastre, dar decizia finala, raspunderea, ii revine sotului.
Tania iti dau dreptate in ceea ce ai spus despre responsabilitate: sotul ca si cap al familiei ales si desemnat de Dumnezeu este pe deplin responsabil de "viata" familiei si de deciziile luate. Sa nu uitam insa ca noi suntem responsabile la randul nostru cu infuentarea deciziilor respective, mai mult sau mai putin. Iar supunerea se vede in faptul ca influenta aceasta nu trece dincolo de autoritatea sotului si de autoritatea lui Dumnezeu. Si totodata supunerea este evidenta si in momentul in care in urma unei decizii comune, indiferent de rezultatul la care duce acea decizie, sunt gata sa stau alaturi de sotul meu, fara sa ii reprosez un eventual esec. Sper ca m-am facut inteleasa.
poopici

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Vin Ian 25, 2008 7:59 pm

Ce e cel mai frumos e ca nu mi-e teama de viitor, pentru ca stiu a sotul meu e langa mine, si ca relatia noastra devina mai bogata cu fiecare clipa care trece.
Nu e intotdeauna simpla supunerea, dar cand ai parte de dragoste fara limite atunci nici nu ai senzatia ca te-ai supus, ci totul vine din inima la modul cel mai simplu si natural cu putinta.
Si fetita noastra desi are numai 5 ani, de multe ori spune ca isi doreste un sot ca tati ei... cred ca asta e cea mai mare mangaiere pentru sufletul nostru, sa stii ca esti un exemplu demn de urmat de proprii tai copii.

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de gicuta la data de Joi Apr 03, 2008 2:59 pm

cred ca idee de ''supunere conditionata'' e artificiala...plusa ca asta e portita de a scapa...de a fugi de supunere...cred in SUPUNEREA NECONDITIONATA !!! dar aceasta nu inseamna sclavie...nu inseamna ca suntem niste instrumente...ci atunci cand sotul ia o decizie...ea trebuie...pusa in practica pur si simplu...insa tb facuta diferenta intre decizie si capriciu...
apoi la luarea deciziilor tb sa participe si sotia...dar sant cazuri in care ea nu este de acord...si atunci tb sa se supuna neconditionat...dar repet la deciziile sotului nu la capriciile relevante...
cred m-am facut inteleasa...si cred ca sunteti de acord cu mine...
D-l sa va binecuvinteze cu o atitudine de supunere asa cu doreste El !

gicuta

feminin Numarul mesajelor : 5
Varsta : 40
Localizare : brasov
Data de inscriere : 03/04/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Greta la data de Joi Apr 03, 2008 8:42 pm

Supunerea inseamna doua lucruri:slujire si ascultare in dragoste.Sa privim la cum a ascultat si cum a slujit Hristos, sa cerem sincer lumina pentru intelegere si, cand vom capata aceasta lumina ne vom rusina de parerile omenesti indoielnice.
Sotia supusa recunoaste autoritatea sotului chiar cand stie ca acesta greseste...putem invata de la Sara:ea a aceptat decizia sotului si s-a rugat increzandu-se in Dumnezeu ca are putere sa il convinga pe Avram ca a gresit!

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 54
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Monica la data de Vin Apr 04, 2008 8:31 am

Cred ca ca intr-adevar trebuie sa ne supunem neconditionat la orice hotarare a sotului atunci cand sfaturile sau dorintele noastre ca sotii nu mai sunt de "ajutor".Este mai greu , recunoastem toate lucrul asta si ne simtim nedreptatite din cauza noului statut al femeii pusa pe picior de egalitatate cu barbatul ( o fi asa dar nu si in casatorie).Dar un lucru il stiu sigur: Domnul nu lasa nerasplatita intr-un fel sau altul ascultarea de El.
Ma intreb cateodata cum se simt femeile musulmane.Sau cum e sa ai un sot necredincios .

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Ioana la data de Lun Apr 21, 2008 1:13 am

Parerea mea e ca noi TREBUIE sa fim supuse sotilor nostrii pentru ca asta vrea/cere Domnul din partea noastra . Atata timp cat vreau sa-i fiu placuta Domnului , voi face ce-mi cere .
Atat deciziile cat si responsabilitatea revin sotului , si sunt sigura ca nu e intotdeauna usor pentru ei . Responsabilitatea mea e sa-l sustin in rugaciune si sa-i dau un sfat daca imi cere .

Incerc sa nu-mi scot din minte versetul : "...sa fiti supuse sotilor ca Domnului..." si cu asta am spus tot .
Ioana
Ioana
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 08/01/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de ionutanton777ro la data de Sam Mai 03, 2008 3:27 pm

De asemenea si noi barbatii trebuie sa ne amintim urmatoarele:
"Femeia sa se supuna barbatului, iar barbatul sa-si iubeasca femeia." Cerinta ca barbatul sa iubeasca femeia este la fel de imperios necesara. Cum sa isi iubeasca sotia ?
"Barbatilor, iubiti pe femeile voastre precum si Hristos a iubit Biserica." Si cum a iubit Hristos Biserica ? Pana la sacrificiu...
In aceeasi idee, "fiecare sa-si iubeasca femeia ca pe sine insusi".

Foarte frumoase cuvinte a scris Sf. Ioan Gura de Aur in Omiliile sale cu privire la casatorie, la familie.

Un text disponibil aici.

De asemenea, un articol pe aceeasi tema.

Sau acesta.

Sper ca Sarbatorile Pastilor sa va aduca bucurie in inima in continuare, si Hristos A Inviat !

ionutanton777ro

masculin Numarul mesajelor : 2
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/05/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Monica la data de Lun Mai 05, 2008 9:43 pm

Da, e bine ca sotul sa-si ajute sotia la treburile casnice.Dar ce facem cand sotia e casnica, iar sotul vine obosit de la servici unde a muncit din greu 8-10 ore si sotia il roaga sa spele vasele de la cina.E corect?
Daca amandoi lucreaza si vin acasa dupa-amiaza sau chiar seara, si fac impreuna curat sau chiar mancare.Nu credeti?

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de ionutanton777ro la data de Dum Mai 11, 2008 5:34 pm

Astazi este o zi a femeilor crestine.

- a treia dupa Sfintele Pasti -
Duminica Mironositelor

Copiez o parte din predica Pr.Irineu C.:

Astazi este ziua femeilor crestine. Ele sint urmasele femeilor mironosite, fiicele Invierii, roabele Domnului, candelele credintei, sufletul familiei. Femeile crestine, credincioasele Bisericii Ortodoxe, mentin, mai mult decit barbatii, flacara credintei si traditiile strabune, focul sfint al rugaciunii si evlavia in casele noastre. Femeile credincioase sint si mame bune, crestine devotate, sotii cinstite si ostenitoare, model in societate. Femeile credincioase sint intii la biserica, intii la rugaciune, la post, la lucru, la milostenie, la citirea cartilor bune, la ingrijirea bolnavilor, la toate. Ele mentin caldura duhovniceasca a credintei, a dragostei, a rabdarii si a impacarii, in biserica, in familie, in societate.

De astfel de mame bune au nevoie astazi familiile noastre. De astfel de fiice evlavioase are nevoie Biserica lui Hristos. De astfel de femei cinstite si model in toate are atita nevoie astazi societatea in care traim. Sint destule mame care nu vor sa nasca copii, nici sa le dea o educatie crestina buna. Sint atitea mame care isi ucid majoritatea copiilor, iar putinii pe care ii nasc, nu-i cresc in frica lui Dumnezeu sau ii lasa de capul lor si ajung sa fie o povara pentru familie si o rusine pentru societate.

ionutanton777ro

masculin Numarul mesajelor : 2
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/05/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Monica la data de Dum Mai 11, 2008 10:03 pm

Nu stiam ca azi e ziua femeilor crestine.Predica pe care ai postat-o m-a facut sa ma gandesc la bunica mea care a murit acum un an , dar fata de care am pastrat o amintire foarte placuta ca dansa a fost prima persoana care mi-a vorbit de Dumnezeu, care m-a invatat prima rugaciune...Intr-adevar barbatii se apropie mai greu de Dumnezeu decat femeile.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de alexa la data de Vin Feb 12, 2010 4:56 pm

nu stiu cum sa ma exprim pentru a nu fi inteleasa gresit. eu respect deciziile si parerile fiecarui om, nu vreau sa-i judec de cei din jur pentru simplul fapt ca nu fac si nu gandesc ca mine. acestea fiind spuse: pe mine faza asta cu supunerea ma face sa ma simt o retarda, un cetatean de a zecea mana, posesor al unor drepturi specifice copiilor si redusilor mintal. nu ma supun si nici n-am s-o fac niciodata, e impotriva firii mele. de ce sa ma opun fiintei mele daca imi e bine asa si sunt iubita tocmai pentru ca sunt asa? daca aveti de gand sa imi ziceti ca ” probabil cand imi voi intalni iubirea n-o sa gandesc asa...” lasati-o balta. mi-am gasit persoana langa care vreau sa mor si chiar in aceste conditii n-am nici in clin nici in maneca cu supunerea. in general eu sunt cea care ia decizii, eu imi asum raspunderea pentru ca la asta ma pricep de minune, m-am nascut ca sa conduc si nu sa fiu condusa,iar un vagin n-o sa imi anihileze personalitatea si calitatile. la urma urmei nu dumnezeu m-a facut asa? nu am facea lider pentru ca eu sa ma lupt sa fiu ”ajutor”. cei din jur ma admira pentru puterea cu care zic ”da” sau ”nu”, ma respecta pentru ca traiesc frumos in felul meu si nu ma impiedic de societate. nu vreau sa ma schimb in vecii vecilor. am citit mai de mult sfaturile unui pastor despre cum sa iti faci sotul responsabil pentru ca el trebuie sa fie capul familiei. sincer la citirea povetelor m-a busit rasul. de ce sa-l determin sa fie intr-un fel cand sunt eu asa si asta e suficient. din pacate eu ii sunt sotie, cu mine vorbeste, rade, plange si face dragoste, nu sunt mama sa-l educ. desi recunosc ca-mi place sa dau cu pumnul in masa apreciez reciprocitatea. unde el e mai bun ca mine sa decida, unde eu sunt buna, sa decid, iar in rest totul e la comun. stam frumos la masa, punem pe hartie plusuri si minusuri si cu argumente vedem ce urmeaza sa facem. asa vad eu relatia dintre un barbat si o femeie. daca singura stiu sa schimb priza de la sufragerie doar n-o s-o fac pe neajutorata, nu? in afara de asta intotdeauna am crezut ca cel mai bun sa fie ”sef” ca sa zic asa, iar ”bunatatea” nu tine cont de organe genitale.in plus niciodata nu am inteles prea mult din supunerea asta de care se vorbeste in biblie. e doar un cuvant aruncat fara multe explicatii care naste controverse. care sunt limitele supunerii?pana unde poate ajunge?prin ce sa traduce complet? poate sotul ca ”cap al femeii” (afirmatie ce mi se pare o barbarie) sa decida ce sa folosesc eu cand sunt pe stop?poate sa imi zica ” nu vreau sa folosesti ob-uri, mie imi plac tampoanele”? poate sa imi impuna sa ma imbrac in fusta daca mie nu imi place si am probleme cu ovare, iar pe timpul ierne as sta numai in medicamente daca as umbla in fusta? poate sa imi impuna numele pe care sa-l poarte copilul nostru? conform bibliei si spuselor voastre poate, doar el are ultimul cuvant nu?
sorry, da asta e parerea mea, am crescut cu ideile astea, cred in ele si acum, ma ghidez dupa ele si sunt fericita. asta e tot, voiam sa mai adaug ca se poate ca o femeie sa fie si altfel decat ”ajutor”, eu sunt exemplul viu. weekend placut va doresc.

alexa

feminin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 31
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de alexa la data de Vin Feb 12, 2010 5:01 pm

inca ceva. sotia sa fie supusa si sotul sa-si iubeasca sotie. ce inseamna asta? ca femeia poate sa fie casatorita si fara sa iubeasca? eu una asa inteleg, poate oi fi eu mai natanga,dar nu e just. sa fim seriosi, suna ca si ” femeia sa faca mancare si sa spele hainele- e datoria ei, barbatul e dator sa manance si sa isi dea hainele jos pentru a-i fi spalate”.

alexa

feminin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 31
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum: