Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti?

3 participan?i

In jos

Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti? Empty Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti?

Mesaj Scris de Tania Mar Ian 22, 2008 9:14 am

Mesajul de mai jos este preluat de pe net.

Marti, 22 ianuarie, intre orele 17.05 - 18.00 la Radio France International (Romania),
veti putea audia o dezbatere, moderata de Dragos Ghitulete,
despre Raportul privind "Educatia religioasa in scolile publice"
dat publicitatii recent de catre Liga Pro Europa.

Dezbaterea va putea fi audiata pe frecventele 93,5 FM Bucuresti; 91,7 FM Cluj; 97,9 FM Iasi; 94 FM Craiova;
107,3 FM Chisinau sau pe internet la www.rfi.ro

Detalii despre acest raport gasisti aici:
http://www.proeuropa.ro/educatie.html

In curand raportul va fi postat integral pe internet.

Printre invitati se numara si subsemnatul,

Remus Cernea
Director executiv
Solidaritatea pentru libertatea de constiinta
www.humanism.ro
tualegi.eu@gmail.com
0727.583.594

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti? Empty Dezbaterea la radio continua; voi ce parere aveti?

Mesaj Scris de Tania Mier Ian 23, 2008 12:43 am

Miercuri, 23 ianuarie, intre orele 19.00 - 20.00,
la emisiunea "Politica in timp real" moderata de Antonio Momoc si Alex Olaru
de la Radio Lynx, va avea loc o noua dezbatere despre
Raportul Ligii Pro Europa privind religia in scoli.
Emisiunea va putea fi urmarita online la www.radiolynx.ro
si ma numar printre invitati.

Remus Cernea
Director executiv
Solidaritatea pentru libertatea de constiinta
www.humanism.ro
tualegi.eu@gmail.com

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti? Empty Din articolul "Atac comunist la Religie", ZIUA, 21.01.08

Mesaj Scris de Tania Mier Ian 23, 2008 5:03 pm

Rolul religiei in educatia copiilor finlandezi este apreciat ca fiind foarte pozitiv, din moment ce scopurile predarii acestei materii sunt acelea "de a-i face pe elevi mai constienti de propria lor cultura religioasa, de a intelege scopurile religiei si de a vedea cum influenteaza religia societatea si cultura". In aceasta tara educatia religioasa este obligatorie.
In Marea Britanie, mama democratiei occidentale, educatia religioasa este obligatorie pentru copii de la 5 la 16 ani, indiferent daca frecventeaza scoli de stat, independente sau religioase. In Grecia, prima tara ortodoxa din UE, predarea educatiei religioase ortodoxe este obligatorie pentru toti copiii de aceasta religie.

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti? Empty Re: Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti?

Mesaj Scris de Diana Mier Ian 23, 2008 9:54 pm

La acest subiect, daca nu e cu suparare nimanui, o sa il rog pe sotul meu sa ne raspunda deoarece pe langa faptul ca e pastor este si profesor de religie intr-o scoala de stat si intr-o scoala privata crestina. Smile
Cand il prind liber o sa il rog sa ne raspunda.

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Varsta : 46
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti? Empty Educatia Religioasa

Mesaj Scris de Diana Sam Ian 26, 2008 8:39 pm

Parasoxal, educatia religioasa in Romania, o tara declarata crestina, este cenusareasa educatiei. Este o paranteza in sistemul de invatamant romanesc, si pentru ca este diversificata pe culte se incearca „despovararea” educatiei de religie. An de an, apare ideea scoaterii religiei din scoli. Suntem bombardati cu refrenul "de la anu' religia nu va mai fi obligatorie" dar deocamdata nu se intampla asa. Interesele "majoritarilor" sunt foarte mari aici si cred ca trecand peste tensiuni, vom mai merge inainte mult si bine.
Voi mai reveni cu comentarii, sper nu la fel de acide. Smile
Sergiu

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Varsta : 46
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti? Empty Educatia religioasa in scoala

Mesaj Scris de Tania Mar Mar 04, 2008 11:16 am


Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti? Empty Re: Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti?

Mesaj Scris de alexa Vin Feb 12, 2010 5:19 pm

in scolile din romania nu se preda religia, se preda ortodoxia, ceea ce nu e acelasi lucru. copii vad in orar ”religie” si traiesc cu impresia ca pe pamant nu exista altceva in afara de asta-religia ortodoxa, de aici vin si conflictele religioase si multe altele. nu sunt de acord cu predare ei. eu vad in scoala un mediu academic si atat, educatia se face acasa si religia la biserica. acolo este locul propice, in biserica (exclud experientele individuale gen rugaciuni seara sau citit biblie). e si ciudat, la scoala, desi nu imi place sa spun asta, elevii se injura de morti apoi vine profu si se inchina la icoana. ce religie e asta? ce invata de aici? eu zic ca invata o rugaciune mecanic si cam atat. varul meu face religie din clasa 1, acum e a5-a si nici nu se inchina corect. in plus de multe ori parintii sunt egoisti, prefera sa doarma impacati ca fiul/fiica invata povetecrestine la scoala,iar ei sunt scutiti de a-i lua de mana sa mearga la biserica, mai bine merg la o inghetata.

alexa

feminin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/02/2010

Sus In jos

Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti? Empty Re: Educatia religioasa in scolile publice - ce parere aveti?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum