Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Retete ca la mama acasa

+6
Tania
cornelia
Monica
Greta
yvone
Diana
10 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Retete ca la mama acasa Empty Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Diana Lun Ian 28, 2008 10:17 pm

Cred ca avem numai de invatat una de la alta si in ce priveste gatitul printre altele. Eu sunt mereu in criza de idei cand vine vorba de a gati, asa ca nu ma supar niciodata cand cineva imi da o reteta noua.
Astept cu interes retetele voastre.

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Varsta : 46
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Cremvusti cu bacon!!

Mesaj Scris de Diana Lun Ian 28, 2008 10:40 pm

Pun azi o reteta simpla, simpla si care are foarte mare trecere la pitica mea si nu numai....
Ingrediente: 5 perechi cremvusti (de care va plac mai mult)
10 felii bacon
10 bastonase de cascaval
Se ia fiecare cremvusti si se pune langa el un betigas de cascava si apoi se ruleaza in bacon. Se aseaza in tava sau in vas de iena si se da la cuptor pana se topeste sau se rumeneste cascavalul.
Se pot servi ca aperitiv, sau ca mic dejun sau si ca fel 2 impreuna cu orez sau cartofi natur.
Pofta buna!!!


Ultima editare efectuata de catre in Joi Feb 07, 2008 8:10 pm, editata de 1 ori

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Varsta : 46
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Diana Mier Ian 30, 2008 7:48 pm

Astazi am facut pentru cina ciorbita de fasole uscata si piept de pui fript cu piure de cartofi si castraveciori murati... Voi?
Va astept cu masa pusa... Smile

Poftiti!!!
pupici


Ultima editare efectuata de catre in Joi Feb 07, 2008 8:10 pm, editata de 1 ori

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Varsta : 46
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Vizitato Mier Ian 30, 2008 9:10 pm

Azi cred ca e zi de pui ca si eu am facut Pui cu cartofi si rosii si deasupra ceapa uscata. Care este o nebunie...

Retete ca la mama acasa Img3087pu4

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Diana Mier Ian 30, 2008 10:23 pm

Mama Bea ce bine arata!!!
Cred ca pap mai putin la mine si fug pana la DK sa pap si de la tine, mai ales ca e facuta papica in casa noua.
pupici

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Varsta : 46
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Vizitato Sam Feb 02, 2008 11:56 am

asa, asa.. ieri am facut spaghete bolognese.. A mancat Seb de parca nu mai mancase de un an... rad yum

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Diana Sam Feb 02, 2008 2:23 pm

Bea parca l-ai descris pe Sergiu ieri. Am facut si eu ieri paste cu un sos de carnita tocata. Si cum nu mai facusem de multa vreme, ieri s-a topit in 2 timpi si 3 miscari.

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Varsta : 46
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de yvone Dum Feb 03, 2008 7:14 pm

fetelor cind aveti timp de gatit, foto ,descarcari imagini,copii,sot ,si in general de toate;- eu una nu reusesc!!!!!!!!!!!!!!!! oricum ma bucur de voi ;-si mai mult am timp sa ma rog ptr voi si fam. voastre(p s. trec in carenetel numele cele intilnesc aici pe site ingenunchez si ma rog ) bucataria pe locul 2
va doresc pofta buna!!!!!!!!!!

yvone

feminin Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 09/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Greta Lun Mar 17, 2008 8:57 pm

Sincera sa fiu, ma asteptam ca subiectul "retete" sa fie cel mai dezbatut! Mare mirare: nu mai fac femeile schimb de retete!Hm! uimit

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Monica Mar Mar 18, 2008 10:06 am

Ai drepatate Greta, asa ca hai sa ma laud cu ce am facut bun in weekend.Salam de biscuiti. Si mi-a iesit ca la carte (sau poate mai bun_ asa au spus copii mei). Am pus 5 bucati de rahat de culori diferite taiat in bucatele mici ,sa se topesca in lapte pe foc.Dupa ce s-a topit destul de mult am dat la o parte craticioara cu pricina si am pus vreo 6 pachete de biscuiti rupti bucatele vreo 4 linguri cacao, 100 grame unt topit si arome (esenta de vanilie, rom sau ce altceva va mai place) si cam un pahar de nuci taiate mici de tot.Le-am amestecat pe toate cu mana si le-as fi pus intr-o folie de aliminiu presarata cu cacao daca aveam , asa le-am pus intr-o folie de plastic tot presarta cu cacao si am adt la frigider . Mi-au iesit vreo 7 suluri.Depinde cat de mari le faceti.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Greta Mar Mar 18, 2008 3:56 pm

Cand eram acasa la parinti, mama facea prajitura de biscuiti, cum ii spunea ea, si era preferata mea!Multumesc pentru ca mi-ai amintit de prajitura aceasta, o voi face si eu la sfarsitul saptamanii!

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Monica Mier Mar 19, 2008 10:19 am

Azi vreau sa fac chiftelute marinate.Am scos deja carnea din congelator si ma gandesc cum sa le fac.Calesc ceapa ,pun supa si bulion sa se faca un sos mai gros, cu sare, piper, foi de dafin (nu mai stiu daca se pune si usturoi).Si separat prajesc chiftelele.Cand sunt gata le pun in sos, le mai dau odata in clocot si gata.Nu? Mai e ceva de adaugat?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de cornelia Sam Mar 29, 2008 4:12 pm

Azi am gatit peste dat prin faina de malai cu ou, mujdei de usturoi si linga el cartofi taiati cubulete, fierti si cind am servit am adaugat unt si vegeta.
cu o salata din frunze de spanac e foooarteee bun totul.
nu sunt adepta retetelor clasice, scot si adaug dupa gustul meu sau a celor din casa.
la cina vin copiii la masa asa ca am gatit si friptura de porc, piure de cartofi fac diseara sa fie cald, (eu il fac cu lapte dulce, lapte praf si unt, sare si iese alb si pufos). ca desert am fructe diferite , vreau sa fac o salata la care adaug miere. cu multe kiwi si miere e delicioasa salata de fructe.

vreau o reteta de prajitura cu fructe. ceva simplu. cine stie sa imi trimita cit de repede. da sa nu fie prea complicat. ca sa nu-mi ia mult timp.

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Monica Dum Mar 30, 2008 2:28 pm

Nu am mancat niciodata salata de spanac.Din pacate la noi nu se gaseste decat spanac congelat.
Iti propun o prajitura tip pandispan cu visine.Se face foarte repede si usor.Bati 6 albusuri spuma tare, adaugi 6 sau 7 linguri zahar si putina zeama de lamaie sau portocala(pentru intarire mai rapida) si mai bati odata pana se face spuma tare.Adaugi galbenusurile si amesteci cu TELUL, pui 6 linguri de faina si de asemenea amesteci cu telul pana la omogenizarea compozitiei.Ungi o tava cu putin ulei sau margarina si o tapetezi cu faina.Pui cumpozitia in tava si pe deasupra presari visine din borcan. Mi-e imi place mult dar copiilor mei nu prea ca e cam acrisoara din cauza visinelor.Se face si cu mere dar atunci le pui pa tava tapetata cu zahar si compozitia pe deasupra.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de cornelia Dum Mar 30, 2008 5:26 pm

multumesc frumos. miine seara o sa fac cu visine din compot.
si voi face si cu mere in curind...
salata din frunze de spanac o fac la fel ca salata verde. se poate pregati in amestec. e foarte bun si mai ales vitaminizant soare e primavara, mincati muuulte legume de sezon!
sanatate tuturor!!

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Tania Lun Mar 31, 2008 1:19 am

Eu am facut ceva bun, dar...nu de la mama de ...acasa....ci luata reteta de pe internet ! Smile celor carora le place macul !!!!!!!! Smile
Deci : un pachet de margarina, 200 gr,la temperatura camerei, 175 gr zahar tos, 3 oua batute , 100 gr mac si cam...200 gr faina, un praf de copt, si mirodenii de care vreti...coaja sau esenta de lamaie, sau zahar vanilat sau esenta.... mere !
Eu am modificat un pic reteta, in sensul ca am caramelizat niste zahar in forma in care aveam sa fac prajitura, si am pus felii de mar .Acum m-am gandit s-o fac un pic altfel...adica sa pun zaharul si merele ,taiate ceva mai mare, nu feliute, dar nici in patru, si sa mai pun si niste ...aschii de unt printre mere, si sa bag tava forma in cuptor, sa se caramelizeze si sa se inmoaie si merele un pic.
Intre timp frec zaharul cu margarina si adaug macul , faina cu praful de copt, alternand cu ouale batute . Mie mi-a iesit o ...ceva ce nu curgea dar nici tare nu era. M-am ajutat de o lopatica si am pus compozitia asta in tava peste mere. Am bagat-o la cuptor, la 170 -180 grade, depinde de cuptor, cam 20 - 30 minute. Am considerat ca a fost gata cand am vazut ca s-a dezlipit pe margini, si bine inteles cu ..scobitoarea. Forma in care am facut-o acum avea...la baza....34/18 .
Daca mai vreti .....mai am retete....facute si papate ! Smile Ce ...modesta sunt...nu-i asa???!!! kissing

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de cornelia Lun Mar 31, 2008 8:53 pm

mai trimite retete Tania!
de prajitura asta eu chiar nu am auzit.
abia astept sa incerc sa fac. sper sa iasa ceva. am facut-o pe cea cu visine.
e buna si se face repede si simplu.
fiicei mele ii place macul, si sotului, asa ca o sa ma straduiesc sa le-o fac.
mai trimite ce ai facut tu.... yum ca ne faci pofta si incercam si noi retete diferite....
uite nici nu stiu daca la noi se gaseste esenta de mere. daca se gaseste si stie careva sa imi zica.

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Tania Mar Apr 01, 2008 12:14 am

Cornelia draga, vezi ce inseamna sa scrii la ore din astea...mici...??? Ma refer la mine ! normal ! am scris la reteta sa se pune zahar vanilat sau ....esenta ! da ! dar in capul meu era vorba de esenta de ...vanilie !!! la mere...ma refeream ca se pun mere muuulte ! Smile Te rog sa ma scuzi !!!!!!!!!!Nici aici nu se gaseste esenta de...mere !!! rad
Mai am retete cu mac si care mi-au placut, mai mult sau mai putin ! Am si cu prune uscate.... pofticios si mie imi place sa fac fel de fel de...incercari culinare ! O sa mai scriu din ele.... Smile

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Greta Vin Apr 04, 2008 9:16 am

Pentru ca piftia sa fie reusita este nevoie de picioare sau genunchi de porc, mai pui carnita macra si le pui la fiert.Cand aproape da in clocot aduni cu spumiera spuma de deasupra, apoi pui sare si lasi sa fiarba la foc domol.Daca focul este tare, zeama nu va mai fi limpede.Cand aproape se desprinde carnea de pe oase, adaugi doi morcovi, o radacina de patrunjel, o radacina de pastarnac ,o bucata de radacina de telina, o ceapa si usturoi. .Mai lasi la fiert 15 minute.Potrivesti gustul punand sare, piper daca vrei.Strecori zeama intr-un vas, carnea o alegi de pe oase si o imparti in boluri, torni deasupra zeama si dai la rece, de preferat in frigider.
ai grija ca nu trebuie sa mai adaugi apa dupa ce ai pus la fiert, deci trebuie sa apreciezi cam cat lichid ai nevoie si pui dublu la fiert.

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Monica Sam Apr 05, 2008 12:33 pm

Ei.... nu am citit cu atentie si mi-a iesit o ....supa foarte buna pentru ca am mai adaugat apa.O sa fac niste galuste de gris la ea si o sa fie o.k. si asa .Dar mi-era dor de o piftie!!!! Crying or Very sad
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Greta Sam Apr 05, 2008 12:39 pm

Daca ai gelatina in casa poti sa o dregi.Cu gelatina se intareste.

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Monica Sam Apr 05, 2008 1:02 pm

Buna idee!! O sa o intreb pe mama daca are ca eu nu am.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de cornelia Sam Apr 05, 2008 6:36 pm

dragelor, eu am gatit sarmalute cu varza dulce, oparita bine si au iesit o bunatate!
noi folosim smintina, aici in zona nu se maninca cu smintina, noi fiind din ardeal asa ne-am obisnuit.
diseara fac o salata de morcovi fierti, cu ceapa cruda rosie data prin razatoare, trei cartofi fierti, ulei masline, sare, storc putina lamiie, un ou crud, mar dat prin razatoare, le fac cu mixerul 2 minute si gata. noua ne place...
separat un orez cu lapte, eu pun si mere taiate feliute sa fiarba cu orezul si laptele, zaharul. sa fie si ceva dulce. sa vad, poate caramelizez un pic de zahar si pun in bol pentru fiecare, e si mai bun e si estetic. era buna o dulceata de ceva da chiar nu am acum...
retetele mele sunt originale, ....asa ca voi faceti cum stiti voi mai bine.

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Monica Mar Apr 08, 2008 9:22 am

Cand aveti chef de ceva "cocaraie" puteti face foarte usor si economic SCOVERGI. Dintr-o jumatate kg de faina, 200 gr smantana sau orice resturi de branza aveti prin casa, margarina(100 gr) si sare.Eu pun si chimen intreg(nemacinat).Se framanta bine se pune la frigider 1,2 ore.Se intinde o foaie pe care o taiati in patratele si le puneti la prajit in ulei incins.Cred ca merg puse si in cuptor.Ies foarte fragede.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Ioana Lun Apr 21, 2008 3:02 am

M-ai inebunit cu scovergile tale ! Smile O sa fac si eu pana la urma , dar daca nu slabesc dau vina pe tine , sa stii ! Smile
Ioana
Ioana
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 08/01/2008

Sus In jos

Retete ca la mama acasa Empty Re: Retete ca la mama acasa

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum