Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Mamici de pitici

+2
Diana
Mirela
6 participan?i

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de verona Joi Iun 04, 2009 8:18 pm

ESTI OMAMA FERICITA SI CU FRICA DE DUMNEZEU !DOMNUL ISUS SA-TI BINECUVINTEZE FAMILIE SA-I PUTETI CRESTE IN FRICA DE DUMNEEU

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Vin Iun 05, 2009 7:35 pm

Ce ar putea sa faca doctorii in Ukraina pentru Cristina?
Cred ca e foarte important ca copii nostri sa aiba prieteni crestini sa nu se simta singurii"ciudati"pe lumea asta.In Ashkelon, orasul unde locuiesc nu sunt decat 2 biserici serioase dar in rusa si spaniola asa ca noi mergem pana la Tel-aviv la adunare si crestinii sunt priviti diferit, nu cat sa arunce cu pietre,dar nici nu ne baga in aceeasi grupa.In vara se fac 2 tabere pt copii crestini din Israel si l-am inscris pe Ioel,dar pentru Daniel deja nu mai era loc asa ca asteptam sa vedem daca renunta cineva sa ne bagam si noi.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de esma Lun Iun 08, 2009 11:54 pm

Monica a scris:Verona, copii tai cum au fost cand erau mici?Dar acum?
Esma ,tu cum te descurci cu copilasii tai?SUnt cuminti sau se lupta intre ei ca leii? Laughing

Acum ma descurc un pic mai bine,sunt mai marisori si am cu cine sa vorbesc,sunt de varsta apropiata si se joaca foarte mult impreuna dar bineanteles ca nu lipsesc si micile certuri de la diverse.Cu cat ii atentionez mai mult ca nu e frumos sa se certe ,mi se pare ca mai des se intampla.De altfel tin mult unul la altul,insa "nu ne putem lipsi"si de micile divergente dintre ei.
esma
esma
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 23
Varsta : 45
Localizare : Austria
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Mier Iun 10, 2009 6:03 am

Esma,avand diferenta intre ei doar de un an o sa aiba in general prietenii in comun.Cred ca la inceput ti-a fost mai greu dar deja vezi ca ti-e mai usor acum, nu?Te ajuta la ordine in casa ?Isi strang jucariile?La noi cu capitolul asta stam destul de rau,fiind multi fiecare are ceva de imprastiat (inclusiv eu) si din cauza asta la noi rareori e ordine (poate doar o jumatate de ora dupa ce fac curatenie).
Verona tu deja ai scapat la capitolul ordine in casa ?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de verona Mier Iun 10, 2009 10:08 am

Nu am scapat chiar de tot ..........dimineata ramin singura si am timp sa fac curatenie si daca mereu am facut eu si nu prea i-am pus pe ei acum tot timpul trebuie sa stau cu gura pe ei .....Laura ma ajuta foarte mult si Cristina ma ajuta la spalat vasele ,pune masa stringe masa,doar ca sunt cam dezordonati
IN PRIVINTA MUTATULUI ,NOI CA OAMENI NE FACEM PLANURI DAR TOTUSI VOIA DOMNULUI SA SE FACA .DEOCAMDATA NE RUGAM CA DOMNUL SA NE DEA INTELEPCIUNE SA STIM CE TREBUIE SA FACEM !
CEI DOI CARE SUNT DEJA CASATORITI MARIUS SI MIHAELA AU FOST COPII CUMINTI SI ASCULTATORI DE ACEEA CIND NU AU VRUT SA NE URMEZE SI SA SE PREDEA DOMNULUI AM FOST SOCATA CU GREU MI-AM REVENIT (ASUPRA LUI MARIUS A AVUT MARE INFLUENTA SI BUNICA CARE LA CRESCUT CIND ERA MAI MIC )
DE ACEEA E BINE SA CRESTEM COPII TOTI IMPREUNA
BOGDAN A FOST CEL MAI NAZBITIOS TOT TIMPUL TREBUIA SA STAU CU OCHII PE EL CA DISPAREA SI APOI TREBUIA SA-L CAUTAM ............DAR SI DESCURCARET INSA ACUM E RUSINOS SI MOALE CA NU-MI VINE SA CRED
SI MAMOS
LAURA SI CRISTINA AU SCURS TOATA PUTEREA DIN MINE TOATA VLAGA AM AVUT MULT DE SUFERIT CU ELE MULTUMESC DOMNULUI CA M-A AJUTAT SI TOATA FAMILIA A FOST CU MINE M-A SPRIJINIT !

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de esma Mier Iun 10, 2009 10:55 am

Monica a scris:Esma,avand diferenta intre ei doar de un an o sa aiba in general prietenii in comun.Cred ca la inceput ti-a fost mai greu dar deja vezi ca ti-e mai usor acum, nu?Te ajuta la ordine in casa ?Isi strang jucariile?La noi cu capitolul asta stam destul de rau,fiind multi fiecare are ceva de imprastiat (inclusiv eu) si din cauza asta la noi rareori e ordine (poate doar o jumatate de ora dupa ce fac curatenie).
Verona tu deja ai scapat la capitolul ordine in casa ?

Da,cand erau mai mici a fost mai greu,dar a trecut...La ordine vor sa ma ajute ,ii mai las chiar din cand in cand sa de-a ei cu aspiratorul,le face mare placerea si nu le stric bucuria.
Ei isi string jucariile singuri,dar nu de buna voie,asa le-ar lasa pana a doua zi,fara nicio problema,insa ii pun sa le stranga inainte de culcare,cand sunt prea obositi,ii ajut si eu,nu le strang eu,doar ii ajut si asa suntem fericiti toti, poate asa e si la voi...cand e prea mare oboseala atata se lungesc cu treaba si mioraielile ....
Ziua incercam jucariile sa le tinem in camera lor,nu ne prea iese,dar ne straduim...
esma
esma
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 23
Varsta : 45
Localizare : Austria
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Mier Iun 10, 2009 2:26 pm

Si noi avem o gramada de planuri cu casa care e foarte mica :ba sa inchiriem in alta parte ,ba sa construim, ba sa cumparam o alta casa,dar deocamdata,fara sa intelegem de ce Domnul ne spune sa nu facem nimic."multe planuri isi face omul in inima lui dar hotararea vine de la Domnul".
Si eu daca stau tot timpul acasa fac eu ordine si curatenie ca pana le explic lor ce au de facut si pana se apuca, termin eu de 3 ori.Dar ieri m-au surprins foarte placut cat de repede m-au ajutat.Din cauza ca la noi nu ploua niciodata vara,trebuie sa economisim apa asa ca daca vor sa se joace in cada cu apa trebuie sa si ude gradina cu apa pe care au folosit-o.Asa ca ieri dupa ce s-su jucat in apa Daniel si cu Ioel au udat gradina cu galetile in timp ce Batia legana pe Natanel cu patutul ca sa adoarma (altfel nu prea doarme).Si dupa aceea au si strans cu totii jucariile si lucrurile imprastiate prin salon(camera de zi).AM FOST FOARTE MULTUMITA DE EI.
Esma e bine ca esti consecventa eu stau cam prost la capitulol asta.
Dar stiti ce mai fac?Dimineata cand strang prin casa ,cand pun mana pe cate un obiect ma rog pt proprietarul lui.Adica daca strang bluza lui Daniel ma rog pt Daniel ,daca strang pantalonii lui Ioel ma rog pt Ioel si asa mai departe.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de verona Mier Iun 10, 2009 4:10 pm

Si eu ma rog mereu .....si cind sunt la bucatarie ,si in gradina .....cind imi aduc aminte de cineva sau mie inima intristata ma rog oriunde as fi!asa ma mai despovarez .
Si chiar acest forum este pentru mine o binecuvintare !fiindca tot timpul a trebuit sa stau linga Cristina ,nu puteam s-o las singura ,nu prea am iesit din casa,doar la Biserica sau din cind in cind la cumparaturi, nu prea am prietene . Very Happy

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Mier Iun 10, 2009 4:40 pm

Da te inteleg foarte bine ca si eu tot asa sunt.Nu am timp sa ies in vizite, asa cu calculatorul ma mai strecor in timpul zilei ( ca si acum cand bebe doarme ) dar oricum trebuie sa verific din 2 in 2 minute ce face Iohan (cel de 2 ani).
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Mier Iun 10, 2009 4:42 pm

Stii ca sotul meu e dintr-un sat din Botosani? Si de acolo am invatat eu sa fac turte(aluat de paine facut ca niste gogosi).Le fac in fiecare zi aproape.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de verona Joi Iun 11, 2009 9:38 am

De unde din Botosani?Ca si sotul meu e tot din Botosani din comuna Avrameni.....

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de verona Joi Iun 11, 2009 9:40 am

Al meu cind ii fac turte le maninca cu ceai. yum

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Joi Iun 11, 2009 1:58 pm

Sotul meu e din Ripiceni.
Si mie imi plac cu ceai sau cu lapte.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de verona Sam Iun 20, 2009 3:16 pm

Monica ai reusit sa-l inscrii si pe Daniel sa mearga in tabara?

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Sam Iun 20, 2009 9:52 pm

Nu inca, poate sa insist sa se duca in cea de a 2-a tabara unde a fost si anul trecut, dar nu prea vrea.Sa vedem...
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Sam Iun 20, 2009 10:18 pm

Pe Laura la ce profil ati inscris-o?Si tu esti profesoara Cristinei sau vine vreun profesor acasa?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de verona Dum Iun 21, 2009 6:14 pm

Laura s-a inscris la stiinte ale naturii unde cel mai mult se face chimie si biologie ;vrea sa se faca farmacista .....dupa ce face 4 ani de liceu urmeaza 3 ani de specializare !
La Cristina vine profesoara acasa ,iar de cind este la centrul de zi profesoara merge acolo si face lectii cu ea ;
Copii tai fac scoala in limba ebraica?tu cum vorbesti cu ei?

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Lun Iun 22, 2009 8:45 am

Da, fac scoala in ebraica iar acasa vorbim o romana ametecata cu ebraica, ca ajungem cateodata sa ne intrebam cum se spune un anumit cuvant in romana.Dar cei mari chiar daca mai vorbesc cu mine ebraica cu cei mici INTOTDEAUNA vorbesc romana.Dintre toti Batia stie cel mai putin romana dar speram sa reglementam asta.In schimb ,Ioel stie sa scrie si sa citeasca cel mai bine dintre ei in romana si nu am stat sa-l invat ci doar de pe calculator, fiind nevoit sa scrie cate o adresa de site, iar acum scrie pe mesenger cu bunicii.
Si sora mea face scoala acasa, dar ea e profesoara copiilor ei si odata sau de 2 ori pe an vine o inspectoare sa verifice ce au invatat.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de verona Lun Iun 22, 2009 9:07 pm

Va mai intoarceti in Romania sau ramineti acolo ?
Noi nu ne-am gindit niciodata sa plecam inafara insa Bogdan se gindeste la asta dar ,,Facase Voia Domnului "

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Mar Iun 23, 2009 8:20 am

Nu cred ca ne mai intoarcem ,dar si noi lasam liber Domnului, daca El vrea e Ok si pt noi.De multe ori ne gandim ca ne-ar fi mai bine acolo ,dar nu prea putem sa ne mai intoarcem ca nu avem unde sa stam si casele sunt destul de scumpe din cate stiu eu.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de verona Mar Iun 23, 2009 10:29 am

Intradevar sunt fffff scumpe casele ,de aceea si noi ne gindim sa mai lasam la pret ca sa o putem vinde mai repede
Ebine oriunde daca il avem pe Domnul Isus cu noi !

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Mier Iun 24, 2009 7:52 am

Ieri mi-a dat Domnul o idee foarte buna .Dupa ce mancam cina sa stam de vorba si fiecare sa spuna ce i-a placut sau ce nu i-a placut in ziua respectiva si sa ii multumeasca Domnului sau sa-L roage sa-l ajute in anumite situatii sau sa-I ceara iertare. In felul asta, aflu si eu mai multe despre ei,ne apropiem mai mult unul de altul si nu in ultimul rand ii ajut sa se roage ,sa comunice mai usor cu Dumnezeu.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de verona Mier Iun 24, 2009 2:06 pm

Comunicarea este cheia spre o armonie si dragoste in familie .....Domnul sa-ti dea intelepciune si mai departe !

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Monica Joi Iun 25, 2009 1:35 pm

Amin! Noi cu comunicarea stam destul de prost ca tot timpul sunt in actiune facand cate ceva si nu prea am timp sa stau de vorba cu ei, de aia Dumnezeu mi-a dat ideea asta, dar ieri tocmai cand stateam de vorba ,Natanel a inceput sa planga si a trebuit sa ma duc la el si iarasi am fost deranjati din partasia noastra.Poate o sa ne fie mai bine in viitor. Smile


Ultima editare efectuata de catre Monica in Vin Iun 26, 2009 2:54 pm, editata de 1 ori
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de verona Vin Iun 26, 2009 10:49 am

Uite asa ne pune Dumnezeu rabdarea la incercare ....
Eu am fost o femeie iute si nerabdatoare dar mi-a dat Dumnezeu un sot incapatinat ca orice ii spuneam la el raspunsul era nu ....chiar daca era bun ce spuneam era prea mindru sa accepte un sfat de la o femeie scratch Iar cu Cristina m-a modelat Dumnezeu si mi-a dat rabdarea sfintilor asa cum scrie in biblie ......

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mamici de pitici - Pagina 2 Empty Re: Mamici de pitici

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum