"Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu..."

In jos

"Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu..." Empty "Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu..."

Mesaj Scris de horeb la data de Vin Oct 31, 2008 1:23 pm

Relatia noastra cu Dumnezeu este determinata de felul cum ne raportam zilnic fata de Imparatia lui Dumnezeu. Atunci cand Domnul Isus a inceput sa propovaduiasca Evanghelia Imparatiei a spus in acest mod:"Pocaiti-va, caci Imparatia cerurilor este aproape!".
Familiarizati cu evanghelile observam 3 lucruri importante de facut:
1. "Pocaiti-va," si cred ca fiecare dintre noi a facut lucrul acesta. Predica de pe munte si de langa mare a Domnului Isus ne arata ce inseamna sa ne pocaim.
2. "caci Imparatia cerurilor" scopul pentru care ne pocaim, si pentru care traim pe acest pamant si in vesnicie trebuie sa fie Imparatia lui Dumnezeu. Domnul Isus a folosit multe pilde pentru a descrie Imparatia lui Dumnezeu. Tot ce are valoare se afla in Imparatia lui Dumnezeu, lucrurile de pe pamant nu pot fi puse alaturi de cele vesnice.
3."este aproape!" Domnul Isus avertizeaza cu privire la acest lucru, venirea Lui este aproape si va fi ca un hot!

"Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu..."

horeb

masculin Numarul mesajelor : 4
Varsta : 38
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Biblia,ebraica,munte,fotbal,actionscript,etc...
Data de inscriere : 06/05/2008

http://cuvantulproorociei.com

Sus In jos

"Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu..." Empty Re: "Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu..."

Mesaj Scris de Monica la data de Mier Sept 23, 2009 11:29 pm

Cred ca aici putem deschide un capitol cu ce ne-a descoperit Dumnezeu din Biblie fiecareia dintre noi.
Eu cred ca am avantajul ca stiind ebraica inteleg mai bine anumite versete sau nume si as vrea sa va spun si voua unele din lucrurile care m-au impresionat in mod special.
Spre exemplu, luand versetul" ea va naste un fiu, si-i vei pune numele Isus, pentru ca El va mantui pe poporul Lui de pacatele sale." -numele ISUS nu inseamna nimic in romana dar in ebraica se spune YESHUA care inseamna MANTUIRE.
Sau numele IOAN, care in romana de asemenea nu ne spune nimic dar in ebraica inseamna DUMNEZEU E INDURATOR. Si cititi va rog Luca 1:72,78 si puteti sa aveti o mai buna intelegere a ceea ce a facut Dumnezeu.

Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 42
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

http://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

"Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu..." Empty Re: "Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu..."

Mesaj Scris de verona la data de Joi Sept 24, 2009 10:08 am

Domnul sa te Binecuvinteze Monica !
Mai asteptam si alte indrumari!

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 52
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum