Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

cum ne crestem copii?

+6
Ioana
Greta
denisa
Diana
gile
Monica
10 participan?i

In jos

cum ne crestem copii? Empty cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Monica Lun Ian 07, 2008 3:26 pm

Ce trebuie sa facem pentru cresterea spirituala a copiiilor nostri?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de gile Mar Ian 22, 2008 6:57 pm

Dragele mele ,ca sa poti creste spiritual un copil,trebuie sa fii mereu acolo unde Domnul vrea sa fii:langa el ,ca sa poti sa-i indrepti mereu pasii pe Calea Sfanta .De exemplu fiica noastra cea mare,cam pe la varsta de 5 ani, avea niste cearcane maronii (accentuate)la ochisori si i se parea ca e bolnavioara.In urmatoarea seara am mers la o seara de rugaciune si am cerut ungerea cu untdelemn pe o batista pentru ea.Cand am ajuns acasa am intrebat-o daca crede ca Domnul Isus poate sa o vindece,iar raspunsul ei a venit fara echivoc ca da!Apoi i-am explicat ca ne-am rugat pt ea si daca ea crede ,Domnul Isus o poate vindeca.A luat batistuta a pus-o in buzunar si a mers la gradinita.Dar cand s-a intors ea s-a oprit exact in fata oglinzii si a exclamat plina de bucurie ca Domnul Isus o iubeste foarte mult si ca nu mai are cearcane !!! cheers bounce A mai durat vreo trei-patru zile cand se uita in oglinda si multumea Domnului,asa cum stia ea !!! Smile Cred ca a inteles puterea rugaciunii care s-a manifestat in viata ei !
gile
gile

feminin Numarul mesajelor : 2
Varsta : 44
Data de inscriere : 22/01/2008

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Diana Joi Ian 24, 2008 1:59 pm

Eu va pot vorbi din perspectiva unei mame de fetita de 5 anisori; noi inca de cand a inceput sa vorbeasca Dania, am invatat-o sa se roage, am facut-o parte a timpului nostru de partasie, ca familie. Cand incepuse deja sa lege bine propozitiile am invatat-o cantecele de la biserica si versete din Biblie; am incurajat-o sa participe la programul de inchinare in biserica si mai apoi si la ora de rugaciune din biserica.
In viitor o sa vedem odata cu varsta cum o sa crestem impreuna in cunoasterea Domnului.

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Varsta : 46
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Monica Mar Mar 11, 2008 10:39 am

Am o sora de 17 ani ( nu prea mai este copil cu atat mai greu!)care nu prea este atrasa de tinerii crestini din biserica si nici chiar de Dumnezeu.Dar in schimb are un grup de prieteni cu care ar sta zi si noapte .Eu as fi de parere ca parintii nostri sa puna piciorul in prag si sa ii inerzica sa se mai intalneasca cu ei .Poate doar la sfarsitul saptamanii.Problema e ca nu avem nici o biserica in ebraica in Ashkelon cu tineret si nici noi nu putem merge in Tel-Aviv decat cand se intampla sa primeasca sotul 2 masini de la servici.Si chiar si asa sora mea prefera sa doarma decat savina la biserica ca acolo nu o prea baga nimeni in seama.Ce ar fi de facut?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de denisa Mar Mar 11, 2008 3:12 pm

Pe 8 martie am participat la o conferinta pt. femei. Unul dintre seminarii a avut ca tema : "cel mai mare dar din partea mamei pt. copilul sau". Va prezint concluzia:
cel mai mare dar este ca mama sa aibe o relatie personala adevarata cu Isus. Atunci copilul va creste in prezenta slavei lui Dumnezeu si asta nu il va lasa indiferent peste ani, chiar daca va mai avea si momente de ezitare sau slabiciune.
Domnul sa ne ajute sa intelegem ce inseamna "relatie personala", si sa ne dorim asta mai decat orice altceva.

denisa

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 56
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Monica Mier Mar 12, 2008 10:02 am

Asa ma gandesc si eu. Dar nu-mi explic de ce multi tineri din familii de crediciosi,poate chiar de pastori se duc sa "guste" lumea.Am cunoscut odata pe un frate care se "plangea" ca el nu are cu ce sa-L laude pe Dumnezeu printr-o convertire deosebita pentru ca el provenea dintr-o familie de credinciosi si el nu se abatuse de la cale de cand era mic.Si cineva i-a zis ca asta e un mare motiv de lauda la adresa lui Dumnezeu ca l-a tinut aproape de El tot timpul.Asta e si rugaciunea mea pentru copii mei sa Ii tina Domnul pe cale, sa nu se departeze de credinta toata viata lor.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Greta Mier Mar 12, 2008 7:07 pm

Daca mama are o relatie personala adevarata cu Isus, asta poate fi cel mai mare dar al ei pentru copil dar in anumite conditii....cunoscand pe Isus prin relatie ea poate sa il prezinte asa cum este copiilor si va avea impact pentru ca ce spune vine din viata traita!Mama va sti ce inseamna sa traiesti in voia Lui si va putea sa invete pe copil! Nu poti sa inveti pe copiii tai ce nu cunosti si ce nu stii tu insati!Poti vorbi despre dar, asta niciodata nu va avea impact!Oricum copiii imediat fac diferenta intre ce esti si ce spui.Stiti cum e vorba aceea ca ce faci striga mai tare decat ce spui!

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Greta Mier Mar 12, 2008 7:14 pm

In pericol de a dori sa guste lumea sunt toti copiii, fie ca sunt ai pastorului sau ai altuia.Important este sa ii incredintam in fiecare zi in mana Lui prin rugaciune si sa le aratam calea pe care trebuie sa o urmeze.Exemplul personal este foarte important in ceea ce priveste trairea practica a vietii crestine.
Trebuie sa stim ca pentru copiii nostri ,cel rau se lupta cu putere, de aceea trebuie dusa lupta spirituala in rugaciune si post pentru ei!

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Monica Mier Mar 26, 2008 5:08 pm

Ieri dimineata, cand o pregateam pe fetita mea (Batia-5 ani) pentru gradinita, cautam o sticla pentru apa in timp ce ea cauta o pereche de sosete si ea imi spune "mami, stai sa ne rugam ca Dumnezeu ne va ajuta sa gasim"Am spus ""Ok si ea a inceput sa se roage.Imediat ce a terminat de rugat m-am uitat inca o data in sertarul dulapului unde mai inainte nu vazusem nici o sticla; dar acum am vazut-o imediat.Ea s-a dus in camera si si-a gasit si ea imediat sosetele pe care le cautase inainte fara sa le vada.Binenteles ca am profitat de situatie ca sa accentuez faptul ca Dumnezeu ne aude cand ne rugam.Batia e cea mai credicioasa dintre toti copiii mei,mi se pare.O surprind de multe ori cantandu-I lui Dumnezeu cantece inventate de ea sau vorbindu-I.Sper sa inainteze tot mai mult.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Ioana Lun Apr 21, 2008 2:34 am

WoW ! Ce ma bucur sa "aud" despre Batia ce ne-ai spus ! Si eu cant deseori cu voce tare si de multe ori copiii mi se altura , sau punem casete/discuri cu muzica crestina si cantam impreuna .
Cand primesc vreun telefon sau mesaj cu vreo cerere de rugaciune ii chem pe copii , le spun despre ce este vorba si ne rugam impreuna...De cand au inceput sa vorbeasca i-am incurajat sa "vorbeasca cu Dumnezeu" (chiar am scris pe o agenda prima rugaciune a baiatului cel mare) , la masa multumim pe rand ...

Baiatul cel mare si-a facut deja un obicei de a citi din Biblie in fiecare dimineata inainte de micul dejun si pe urma cel putin inca o data in timpul dupa amiezei , iar mijlociul se straduieste sa-si ajunga fratele mai mare din urma Smile

Intr-adevar , exemplul parintilor conteaza enorm !

Dar cel mai mult conteaza rugaciunea parintilor pentru copii !
Ioana
Ioana
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 08/01/2008

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Monica Lun Mai 05, 2008 9:50 pm

Apropo de exemplul nostru ca parinti, se pare ca copiii invata mai mult din faptele noastre decat din cuvintele noastre.Degeaba ii invatam noi sa nu minta sau sa nu ne spuna doar jumatate de adevar daca noi nu facem asa cum ii invatam.Ei o sa spuna: merge si asa ca si mama face.
Noi suntem profesorii lor zi si noapte, fara pauze.E greu ca nu suntem perfecti ,dar vrem ca ei sa fie!
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Monica Joi Iun 19, 2008 10:53 am

Nelu,tu care ai atatia copii, spune-ne ,te rog cum sunt ei pe cale.Ai reusit sa-i tii pe toti aproape de Domnul?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de nelu Sam Iun 28, 2008 10:21 am

Monica a scris:Nelu,tu care ai atatia copii, spune-ne ,te rog cum sunt ei pe cale.Ai reusit sa-i tii pe toti aproape de Domnul?

Sad Regret ca nici unul dintre copii nu merge la adunare in fiecare duminica ci doar la mari festivitati si la staruinta mea sau a sotiei.
Cind sotia nu lucra si copii erau mai mici mergeam cu totii la adunare ba chiar eu aveam timp sa frecventez regulat biserica dar copii au crescut nevoile au fost mai mari sotia a inceput lucru ,eu trebuia si trebuie sa stau cu copii cei mai mici acasa de multe ori sa le pregatesc mincarea si sa fac curat si uite asa am lipsit odata apoi inca odata de la adunare iar pe copii neavind timp sa-i mai ducem i-au luat alte activitati:ordinatorul,televizorul si prietenii de pe la scoala caci la adunare nu prea sint copii .
Cel mic mai merge cu mine la biserica dar nu pot sa-i impun -aici se interzice fortarea copiilor -deci prefera sa vada pokhemon la tv sau sa joace la ordinator .
Este trist eu ma rog pentru toti si astept.
Multumiti Lui Dumnezeu pentru harul pe care il aveti -daca il aveti - de a fi cu copii vosrtri la adunare si intr-o partasie familiala crestina .
Ferice casa unde este Domnul... Laughing

nelu
Nou venit
Nou venit

masculin Numarul mesajelor : 46
Varsta : 68
Localizare : franta
Joburi/Distractii : biserica,velo,internet si muzica crestina
Stare de spirit : vesel
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Monica Lun Aug 04, 2008 9:20 pm

Ce e de facut dupa parerea voastra cu o fata de 17 ani dintr-o familie de credinciosi (prieteni de familie) care s-a apucat de fumat stiind ca nu e bine ce face dar se pare ca conjunctura a determinat-o sa-i asculte glasul?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de nelu Vin Aug 08, 2008 10:40 am

La noi al doilea baiat sa apucat de fumat serios-cred ca toti au fumat in ascuns - deci a fumat cam un an timp in care ne-am rugat pntru el -am avut chiar si forumuri de rugaciune speciale .
Acum nu mai fumeaza .Eu cred ca eficace ar fi de ai explica fetei ca nu-i bine ce face si apoi de a se ruga pentru ea.

nelu
Nou venit
Nou venit

masculin Numarul mesajelor : 46
Varsta : 68
Localizare : franta
Joburi/Distractii : biserica,velo,internet si muzica crestina
Stare de spirit : vesel
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Monica Vin Aug 08, 2008 12:38 pm

Ce sunt alea forumuri de rugaciune?
Ea zice ca acum incearca sa se lase de fumat , de la cate fuma ea inainte acum a ajuns doar la 1-2 pe zi, timp in care nimeni nu a stiut nimic.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de nelu Vin Aug 08, 2008 2:55 pm

Pe un forum crestin am gasit un grup ce se ruga ptr probleme diverse ,intrasem in grup si mi-am adus si io problemele mele ptr care s-au rugat si altii.

nelu
Nou venit
Nou venit

masculin Numarul mesajelor : 46
Varsta : 68
Localizare : franta
Joburi/Distractii : biserica,velo,internet si muzica crestina
Stare de spirit : vesel
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Ce trebuie sa facem pt copiii nostrii

Mesaj Scris de nicoleta Sam Sept 13, 2008 12:27 am

Monica a scris:Ce trebuie sa facem pentru cresterea spirituala a copiiilor nostri?
[quote]

[code=''Nicoleta'', ,Invata pe copil calea pe care trebuie sa o urmeze,si cand va inbatranii nu se va abate de la ea''
PROVERBE.22:6

nicoleta

feminin Numarul mesajelor : 6
Varsta : 59
Localizare : becicherecu-mic
Data de inscriere : 09/09/2008

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Monica Sam Sept 13, 2008 6:03 pm

Da, dar vezi tu, ma cam sperie cazurile cu copii (chiar de pastori!) care crescuti fiind in familie de credinciosi ajung la un moment dat sa iubeasca lumea mai mult decat pe Domnul si nu inteleg de ce.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Monica Mar Sept 22, 2009 10:06 pm

M-am apucat ( din nou) sa citesc cu ei din Biblie, din cartea Proverbe si stiti ce bine e? Gasim tot felul de versete care se potrivesc cu viata de zi cu zi si am ocazia sa le aduc aminte si pe parcursul zilei de ce am citit seara.Spre exemplu lui Ioel cand il pun sa faca o treaba care lui i se pare prea grea ii spun doar atat " afara e un leu" si el intelege deja restul.Sau astazi trebuia sa imparta o prajitura si i-am adus aminte ce citisem ieri , ca Domnului nu-i place cantarul inselator...Ma bucur foarte mult de sfaturile si ajutorul pe care le gasesc in cartea asta!!!


Ultima editare efectuata de catre Monica in Mier Sept 23, 2009 10:05 am, editata de 1 ori
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de verona Mier Sept 23, 2009 9:50 am

Asa este Monica!Si pe mine m-a invatat o sora a cariu copii sunt mari ca atunci cind le cer ceva s-au le spun ,mereu sa insotesc vorbele mele si de o pilda sau de o invatatura a Domnului Isus si functioeaza .
Asa am reusit sa saman cuvintul in inima lor si sa-i fac si pe ei sa citeasca Biblia !
Chiar si la copii mei care sunt necredinciosi tot asa le vorbesc
Domnul sa te intareasca si mai departe si sa te poti bucura de roade pina-n vesnicii!

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de alexa Vin Feb 12, 2010 5:13 pm

parintii isi invata copiii sa faca diverse lucruri(sa mearga, sa manance, sa vorbeasca, sa isi lege sireturile etc), dar nu ii invata cel mai important lucru, nu-i invata sa gandeasca singuri. de mici copiilor li se servesc clisee si prejudecati,concluzii si cam atat, iar de aici vin multe rele.

alexa

feminin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/02/2010

Sus In jos

cum ne crestem copii? Empty Re: cum ne crestem copii?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum