Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Cum poti fi o femeie cumpatata?

+2
ana.noticiario@gmail.com
Monica
6 participan?i

In jos

Cum poti fi o femeie cumpatata? Empty Cum poti fi o femeie cumpatata?

Mesaj Scris de Monica Lun Ian 14, 2008 10:32 pm

Am vazut azi o emisiune interesanta despre cum putem economisi bani. In primul rand trebuie sa mergem la cumparaturi cu lista dinainte pregatita si sa nu ne abatem de la ea, in al doilea rand sa nu luam copii la cumparaturi, sa nu mergem flamande sa ne facem aprovizionerea ca sigur ne vor tenta o gramada de lucruri pe care altfel nu le-am cumpara.
Dragele mele, ce tricuri mai stiti si voi ca sa o scoatem la capat cu putinii bani pe care ii avem?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum poti fi o femeie cumpatata? Empty trucuri..

Mesaj Scris de ana.noticiario@gmail.com Mar Ian 15, 2008 8:17 pm

desi administrarea banilor e si la mine o problema, caut sa cumpar ceva mai ieftin - nu neaparat prost, doar ca nu are stelute in plus Smile sau nu platesc firma- . cred ca la cantitati mai mari daca cumperi iesi oricum mai ieftin, mai ales cand sunt oferte in supermarketuri.

incerc - din rasputeri- sa nu cumpar lucruri carora nu le pot justifica necesitatea.

succes la cumparaturi bounce
ana.noticiario@gmail.com
ana.noticiario@gmail.com

feminin Numarul mesajelor : 9
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : misionara
Stare de spirit : optimista :)
Data de inscriere : 09/01/2008

Sus In jos

Cum poti fi o femeie cumpatata? Empty Re: Cum poti fi o femeie cumpatata?

Mesaj Scris de Monica Vin Ian 18, 2008 6:50 pm

Cred ca mie imi trebuie o mai buna organizare in ceea ce am.Sunt sigura ca daca as fii organizata mai bine cu casa as putea pastra mai bine lucrurile si nu ar trebui sa le inlocuiesc asa de des.Si cu copii e o problema, ca strica foarte multe. Nici nu-mi vine sa le cumpar ceva scump ca ma gandesc tot timpul la cat de putin o sa reziste pe mainile lor.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum poti fi o femeie cumpatata? Empty Re: Cum poti fi o femeie cumpatata?

Mesaj Scris de Mirela Mier Ian 23, 2008 4:09 pm

aproape intotdeauna merg cu lista la cumparaturi. chiar zilele trecute am vazut o femeie la un supermarket cu lista in mana si avea si un pix si semna ce a cumparat.
Eu sunt tare nepriceputa la bani. nu imi place sa platesc facturi si alte cele. asa ca sotul meu e casier.
Mirela
Mirela
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 18
Varsta : 45
Localizare : Arad
Data de inscriere : 22/01/2008

Sus In jos

Cum poti fi o femeie cumpatata? Empty cum poti fi o femeie cumpatata

Mesaj Scris de cornelia Joi Ian 24, 2008 8:51 pm


cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

Cum poti fi o femeie cumpatata? Empty Re: Cum poti fi o femeie cumpatata?

Mesaj Scris de Ioana Lun Apr 21, 2008 1:51 am

Eu am luat un caiet din acela de 40-50 pagini . Pe fiecare pagina am scris numele lunilor din an , si pt. fiecare luna am facut un fel de lista care contine intrarile banesti din luna respectiva , apoi iesirile (platile permanente gen intretinere , diferite rate/cecuri ) si ceea ce-mi ramane impart la 4 saptamani , reprezentand banii de mancare si diferite consumabile (sapun , detergent , etc) . In varianta ideala , tot cam o data pe luna se mai strecoara cate o jucarioara , o atentie , ceva Smile pentru copii sau pentru noi , ceva spontan , nepremeditat .

De obicei incerc sa fac o tentativa de meniu pentru saptamana care urmeaza (spun tentativa , pentru ca se intampla ca planul meu sa sufere oarece modificari din motive de musafiri anuntati in ultima clipa , sau vreo dorinta fierbinte pentru ceva anume din partea vreunui membru al familiei Smile ), dar in general reusesc sa planific cumva cel putin mesele de pranz si seara pentru o saptamana , fac o lista cu ce ar trebui sa cumpar , si ma duc cu lista respectiva la cumparaturi . Si fac tot posibilul sa merg singura ! Smile Iar daca nu se poate , discut cu copiii de la inceput ca acum mergem sa cumparam de mancare , ca am deja lista facuta , asa ca-i rog frumos sa nu inceapa cu "vreau aia" sau "vreau aialalta" si de obicei sunt intelegatori . Ca mai scap eu cate ceva mic in cosul cu cumparaturi , asta e alta poveste Smile , dar de , cine are copii cuminti si intelegatori care trebuie recompensati ? Smile
Ioana
Ioana
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 08/01/2008

Sus In jos

Cum poti fi o femeie cumpatata? Empty Re: Cum poti fi o femeie cumpatata?

Mesaj Scris de Tania Lun Apr 28, 2008 12:05 am

Voi ce ziceti...mult si prost sau putin si bun??? Cand nu ai bani destui...ce alegem...???

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

Cum poti fi o femeie cumpatata? Empty Re: Cum poti fi o femeie cumpatata?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum