Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

avortul

4 participan?i

In jos

avortul Empty avortul

Mesaj Scris de Monica Lun Ian 07, 2008 2:59 pm

Ce parere are Dumnezeu despre avort?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

avortul Empty Re: avortul

Mesaj Scris de Mirela Mier Ian 23, 2008 3:55 pm

Nu am studiat si nici nu am citit prea multe despre ce spune Dumnezeu in Biblie despre avort. Stiu ca Dumnezeu este impotriva avortului, de fapt impotriva crimei.
In ultimii doi ani am avut doua avorturi spontane si este cumplit ce simti in acele momente.
Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
Mirela
Mirela
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 18
Varsta : 45
Localizare : Arad
Data de inscriere : 22/01/2008

Sus In jos

avortul Empty Re: avortul

Mesaj Scris de Diana Mier Ian 23, 2008 9:50 pm

Mirela vreau sa iti spun ca si eu am trecut in 2000 prin aceasta experienta neplacuta (era primul nostru copil), si nu am inteles si parca nici acum nu inteleg de ce a trebuit sa trec pe acolo. Dar sunt sigura ca Domnul are planul Lui maret cu fiecare dintre noi si ca nimic nu e la intamplare. Asa ca fruntea sus si mergi cu credinta inainte ca El stie ce e mai bine pentru viata voastra.
In ce priveste ce spune Biblia despre avort.... e un subiect delicat datorita faptului ca "avort" este un termen modern, care cu siguranta nu se gaseste nicaieri in Biblie, si pe de alta parte e delicat deoarece nicaieri in Biblie nu se vorbeste despre pierderea vreunei sarcini, ci doar despre infertilitate. Daca insa consideram avortul ca si crima, atunci stim cu toatele ce spun Cele 10 prunci despre ucidere.
Marea dezbatere in ce priveste avortul este legata de stabilirea momentului in care apare viata - inca de la conceptie sau numai mai tarziu?!? Iar Biblia este extrem de clara in problema asta: Psalmul 139 cu versetul 16 este doar una din referintele care ne arata clar ca viata incepe deja de la conceptie.
In concluzie: avortul (luarea vietii unei creatii a lui Dumnezeu) inseamna crima si crima este condamnata de Dumnezeu.

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Varsta : 46
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

avortul Empty Re: avortul

Mesaj Scris de alexa Vin Feb 12, 2010 5:10 pm

Mirela a scris:Nu am studiat si nici nu am citit prea multe despre ce spune Dumnezeu in Biblie despre avort. Stiu ca Dumnezeu este impotriva avortului, de fapt impotriva crimei.
In ultimii doi ani am avut doua avorturi spontane si este cumplit ce simti in acele momente.
Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
imi pare sincer rau. Sad

alexa

feminin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/02/2010

Sus In jos

avortul Empty Re: avortul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum