Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Unitate in diversitate

2 participan?i

In jos

Unitate in diversitate Empty Unitate in diversitate

Mesaj Scris de Tania Vin Feb 08, 2008 11:16 am

Ieri s-a implinit o luna de la lansarea acestui forum.
De la inceput, inca prin denumirea lui, a fost gandit ca un loc de intlnire a tuturor femeilor crestine, indiferent de confesiune. Pentru ca dincolo de eventualele diferente doctrinare, mai important este ceea ce ne uneste: credinta in Domnul Isus.
Forumuri femenine (lumesti) mai existau. Acesta a aparut ca o necesitate de a oferi un spatiu de reunire a noastra, de a ne ruga impreuna, de a impartasi din viata noastra crestina. Avem asa de multe de discutat !
A aduce laolalta personalitati diferite nu este usor. Ne deosebesc multe (nivelul de cultura, experienta in comunicare, pricepere in diverse domenii). Dar ne uneste calitatea de crestine.
Suntem "carne", gresim fara de voie. Admin (Monica) a formulat nepotrivit niste ganduri. Si-a cerut scuze. Ni se poate intampla oricareia dintre noi.
Hai sa ne concentram pe relatia noastra de surori in credinta.
Sa ne rugam pentru calitatea acestui forum !


Ultima editare efectuata de catre Tania in Joi Feb 28, 2008 9:34 am, editata de 1 ori

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

Unitate in diversitate Empty Re: Unitate in diversitate

Mesaj Scris de Greta Mar Apr 08, 2008 1:15 pm

Sa va spun drept, dragele mele, am tot asteptat ca una dintre voi sa comenteze ceva vizavi de unitatea in diversitate...Mirela a scris ceva parca, dar in alta parte.
Adevarul este ca diferentele dintre noi sunt acelea care pun bariere multe in relatii;si totusi, Cel care ne-a creat stie bine de ce a vrut sa fim atat de diferiti unii de altii!
Ce facem cu diferentele ?
Privind la cât suntem de diferiți și, fiecare, unic în felul lui, rămânem muți de uimire in fața creativității Celui care ne-a întocmit.
Ce facem însă, cu diferențele dintre noi ? Le privim ca pe niște plusuri și minusuri, folosindu-le ca prilej de satisfacere a dorinței de a ne ști mai presus decât ceilalți ? Le dăm voie să ne despartă, să creeze prăpăstii între noi ?
Am putea să le luăm pe toate, să le punem laolaltă și, folosind ca fir de urzeală dragostea, să le împletim armonios într-o țesătură care nu se rupe, care rezistă......care rămâne de mărturie peste timp si vremi.O mărturie care este posibilă pentru că El s-a rugat ca “toți să fie una”.
Ce alegem ? Să fim ziditori ai credinței celor care nu Îl cunosc sau să fim demolatori ai unității pe care El a dorit-o cel mai mult pentru ai Săi ?
Să nu uităm că doar cei care zidesc împreună cu El vor si împărăți împreună cu El...!

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum