Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Pacatosenia pacatoseniei

5 participan?i

In jos

Pacatosenia pacatoseniei Empty Pacatosenia pacatoseniei

Mesaj Scris de Tania Sam Feb 09, 2008 4:06 pm

Human Rights Watch cere autoritatilor romane sa permita casatoriile homosexuale
de Anne-Marie Blajan HotNews.ro
Vineri, 8 februarie 2008, 14:42 Actualitate | Esențial


Human Rights Watch cere, printr-o scrisoare deschisa adresata presedintelui Senatului Romaniei, ministrului justitiei si primului ministru, sa respinga schimbarea Codului Familiei prin care se interzsc casatoriile intre persoanele de acelasi sex. Legislatorii trebuie sa asigure protectia drepturilor tuturor familiilor, este argumentul HRW.

Masura va priva multe familii din Romania de drepturile civile si va crea inegalitate in fata legii, arata HRW, potrivit unui comunicat de presa.

"Nu exista nicio scuza pentru pentru jocuri politice cand este vorba despre protectia si bunastarea familiilor", spune semnatarul scrisorii - directorul Programului pentru Drepturile Lesbienelor, Homosexualilor, Bisexualilor si Transexualilor din cadrul HRW, Boris Dittrich - adresata presedintelui Senatului, Nicolae Vacaroiu, ministrului justitiei, Teodor Melescanu, si premierului Calin Popescu-Tariceanu.

"Aceste propuneri nu numai ca discrimineaza in mod deliberat cuplurile homosexuale, dar le ameninta si familiile, inclusiv copiii. Masura este o insulta la adresa progreselor antidiscriminare facute de Romania in alte privinte", spune Dittrich

HRW condamna modificarea Articolului 1 din Codul Familiei decisa de comisia juridica din Senat, in urma careia "baza familiei este casatoria dintre un barbat si o femeie".


REFERINȚE Majoritatea noilor tari ale Uniunii Europene trateaza cu spatele cuplurile homosexuale
Casatoria intre homosexuali, exclusa fara dubii din Codul Familiei

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

Pacatosenia pacatoseniei Empty Cititi, semnati si dati mai departe

Mesaj Scris de Viorel Dum Iun 01, 2008 8:36 pm


Viorel
Nou venit
Nou venit

masculin Numarul mesajelor : 17
Varsta : 75
Localizare : Israel
Data de inscriere : 24/04/2008

Sus In jos

Pacatosenia pacatoseniei Empty Re: Pacatosenia pacatoseniei

Mesaj Scris de maria magdalena Mier Iul 30, 2008 1:54 pm

de ce sunteti impotriva drepturilor unor oameni? daca tu ai trai intr-o lume ipotetica in care toti barbatii ar iubi alti barbati dar tu ai iubi o femeie si pt asta ai fi condamant, hulit, marginalizat cum te=ai simti? eu cunosc oameni care au alte inclinatii decat cele considerate normale si pot spune ca sunt mai de treaba decat multe persoane "straight", din foarte multe pct de vedere.

maria magdalena
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 22
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : jurist
Stare de spirit : vesnic carcotasa
Data de inscriere : 30/07/2008

Sus In jos

Pacatosenia pacatoseniei Empty Re: Pacatosenia pacatoseniei

Mesaj Scris de Monica Mier Iul 30, 2008 4:13 pm

Nu conteaza cat de corecte ti se par anumite persoane de acest tip fata de credinciosi( in mod special fac comparatia asta) pentru ca daca crezi in biblie poti sa iti dai seama cat de departe sunt de adevar ei.Si daca un credincios nu pare a fi de treaba e pentru ca mai are de crescut in viata spirituala .Plus ca daca eu as fi in aceea lume ipotetica despre care vorbeai as stii ca fac un lucru in concordanta cu voia lui Dumnezeu si deci nu m-as agita.Dar ei ce stiu? O minciuna de a lui satan ca de fapt s-au nascut asa .Daca s-au nascut asa atunci cum dupa rugaciunile pe care le fac (cei care incep sa-L cunoasca pe Dumnezeu) se shimba si devin oameni normali?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pacatosenia pacatoseniei Empty Re: Pacatosenia pacatoseniei

Mesaj Scris de maria magdalena Joi Iul 31, 2008 12:24 pm

cred ca esti prost informata, studiaza un pic psihologia, sunt persoane care isi renega propria sexualitate dar asta nu inseamna ca nu sunt ceea ce ce sunt. Iar asta cu transformarea dupa rugaciune este o poveste pt oameni creduli, ideea pe care incerc sa o promovez este aceea ca nu e cazul sa judeci dupa niste tipare niste oameni, chiar daca acele tipare sunt precepte biblice, atata timp cat nu esti in locul acelei persoane.

maria magdalena
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 22
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : jurist
Stare de spirit : vesnic carcotasa
Data de inscriere : 30/07/2008

Sus In jos

Pacatosenia pacatoseniei Empty Re: Pacatosenia pacatoseniei

Mesaj Scris de Monica Joi Iul 31, 2008 6:19 pm

Dar dupa ce sa le judec?Eu le judec dupa ceea ce stiu ca e adevarat si mai vrednic de crezut decat niste concepte psihologice.Dumnezeu l-a creat pe om si El stie mai bine cum trebuie sa fie un om normal si sanatos iar eu aleg sa-l cred pe El ,indiferent de parerile altora.Nu trebuie sa fiu in pielea unui criminal pentru a-l putea judeca, spre exemplu.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pacatosenia pacatoseniei Empty Re: Pacatosenia pacatoseniei

Mesaj Scris de maria magdalena Vin Aug 01, 2008 10:40 am

Ba da, daca ai pretentia ca judeci obiectiv trebuie sa te pui si in locul criminalului si in locul victimei, aici nu este vorba de a alege principiile crestine si de a le respecta in detrimentul celor psihologice. Pur si simplu nu mi se pare normal sa spui despre o mancare de ex ca are gust oribil (ca sa ma intelegi mai bine) pt ca in Biblie scrie asa, fara ca tu sa o fi incercat. Desigur, este o diferenta, dar in loc sa judeci un om, mai bine incerci sa-l intelegi. Stiai, de ex, ca sunt copii( baieti) din casele de copii care sunt violati de baieti mai mari? si ca pe aceasta baza se "construieste" viitoarea sa perceptie asupra sexualitatii? cum poti condamna un astfel de om? cu siguranta, imi vei raspunde ca ar tb sa se roage ca sa se schimbe. dar aici nu e vb de a schimba o pereche de pantaloni cu alta, ci de a schimba un mod de a fi. si sa nu uitam ca sexualitatea este poate cel mai important aspect al vietii noastre, care, odata inradacinat, nu poate fi schimbat. este ca si cum, ipotetic vorbind, acum s-ar descoperi un text biblic in care ar fi obligatorie cuplarea femeilor cu alte femei. ai putea, pe baza unui text biblic si in considerarea credintei tale, sa ai relatii sexuale cu o femeie? eu zic ca nu si daca ai face-o ai face-o in scarba, nu dinplacere, doar ca sa asculti cuvantul Lui. Asta se intampla si cu homosexualii, pur si simplu asa sunt si, daca ar incerca sa se schimbe, cum multi o fac, casatorindu-se si avand copii, sunt nefericiti tot restul vietii. Sa zicem ca aleg aceasta cale, de a renunta la practicile homosexuale, casatorindu-se cu o femeie. In ochii lumii si teoretic vorbind ei nu mai comit un pacat. Practic insa vor fi mereu atrasi de barbati. Si atunci, intrebarea e, ce s=a schimbat? Nimic, pt ca ei tot homosexuali sunt, practicanti sau nu. Si asta nu ii face mai inumani decat noi, ceilalti, considerati "normali". hai sa te mai intreb ceva . Intre un barbat crestin care isi bate sistematic nevasta si un homosexual care si-ar da viata pt partenerul sau, ce ti se pare mai grav din punctul de vedere al Bibliei? faptul ca ne numim musulmani, crestini, evrei etc nu are nicio importanta atata timp cat comportamentul nostru reflecta ura, dispretul, batjocura altor oameni care nu sunt "normali", cred ca adevaratl crestin este cel intelept, care poate intelege si femeia ce-si castiga banii vanzand placeri,si calugarita din manastire, si homosexualul, si tatal de familie care munceste de dimineata pana seara. Mai ganditi-va la lucrurile astea inainte sa aruncati piatra.

maria magdalena
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 22
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : jurist
Stare de spirit : vesnic carcotasa
Data de inscriere : 30/07/2008

Sus In jos

Pacatosenia pacatoseniei Empty Re: Pacatosenia pacatoseniei

Mesaj Scris de Monica Vin Aug 01, 2008 5:01 pm

Da ai dreptate,trebuie sa-i intelegem dar nu si sa consideram ca ce fac ei e bine.Stiu ca homosexualitatea provine cel mai mult in copilarie sau adolescenta in urma recilor relatii cu tatii in mod special sau in urma unui viol sau chiar un criminal poate fi inteles cand si-a omorat propria mama pentru ca de fapt o ura ca in copilarie spre exemplu l-a facut foarte mult sa sufere dar asta nu inseamna ca o sa-i dau dreptate chiar daca il inteleg.
Si un lucru foarte important pe care multi din pacate aleg sa nu-l creada e ca DUMNEZEU CHIAR POATE SCHIMBA SENTIMENTELE SI GANDIREA UNUI OM ATUNCI CAND RESPECTIVUL OM II DA LIBERTATEA DE ACTIUNE.
Cred ca intre noi doua e o diferenta de gandire in ce priveste ce inseamna un crestin si ma vad nevoita sa-ti explic punctul meu de vedere.Pentru mine un crestin e un om care cauta intotdeauna sa faca voia lui Dumnezeu (deci nu poate sa-si bata in mod sistematic sotia) si chiar daca greseste in actiunile sau gandirea lui se indreapta repede .
Si in Biblie Dumnezeu condamna homosexualii in Romani 1:18-32.Te rog sa-ti faci timp sa citesti.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pacatosenia pacatoseniei Empty Re: Pacatosenia pacatoseniei

Mesaj Scris de Greta Sam Aug 02, 2008 12:44 pm

Trebuie facuta o diferenta clara intre pacat si omul care infaptuieste pacatul!Dumnezeu uraste pacatul dar, intotdeauna da o sansa omului! Dumnezeu iubeste oamenii, nu ii uraste.Ne place asa mult sa auzim ca Dumnezeu este dragoste...sa nu uitam ca El este si un Dumnezeu care face dreptate!
Da,suntem datori sa cautam intotdeauna sa ii intelegem pe oameni,apoi sa facem tot posibilul sa ii ajutam, sa ii sprijinim...ca sa inteleaga adevarul, ca sa fie mai buni! Este insa imposibil sa recuperezi, sa ajuti ,un om care nu accepta ca a gresit, ca e rau ceea ce continua sa faca...
Cat despre homosexualitate, Biblia o considera pacat si o scarbosenie,ceva impotriva impotriva firii...Chiar si bunul simt este cel care ne certifica lucrul acesta!
Un crestin, daca este crestin adevarat, va sustine valorile biblice! Noi romanii, suntem un popor crestin, nu-i asa? Asa trebuie sa fie, pentru ca ades declaram lucrul acesta! Sau ,poate, exista o discrepanta intre ce declaram si ceea ce gandim?! Am fi niste stupizi, in cazul acesta!

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Pacatosenia pacatoseniei Empty Re: Pacatosenia pacatoseniei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum