Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DESPRE TEMEPERAMENTE

4 participan?i

In jos

DESPRE TEMEPERAMENTE Empty DESPRE TEMEPERAMENTE

Mesaj Scris de simona andrei Mar Feb 19, 2008 2:02 pm

Vreau sa lansez aceasta tema ca pe o provocare la cunoasterea si intelegerea propriei personalitati.
De curand, am inceput sa studiez temperamnetele si am ajuns la intelegerea ca este foarte important sa cunoastem temperamentele pentru a sti cum sa ne relationam la persoanele cu care intram in contact mai mult sau mai putin. Multe conflicte si suferinte ar fi evitate daca i-am intelege mai bine pe oameni. Eu pot sa spun ca nu imi inchipuiam sa aiba asa o mare importanta structura temperamentala. Credeam ca pocaitii trebuie sa fie toti buni, sa se intelega mereu, sa fie numai bunavointa etc etc....Si este adevarat ca asa trebuie sa fie, numai ca putem deveni asa doar cunoscandu-ne punctele forte, lasandu-le sa actioneze, si punctele slabe, dorind sa le modelam. Din cele 4 tipuri de temperamente: sangvinic popular, coleric puternic, melancolic perfect, flegmatic linistit putem sa avem un singur temperament predominant sau o combinatie de 2, 3 temperamete. Eu sunt, predominant, un flegmatic linistit Smile . Nu ar fi rau sa ne cunoastem si tipul temperametal pentru ca atunci cand avem opinii diferite sa intelegem de ce procedam asa si nu altfel.
Pentru cine doreste sa cunoasca temperamnetele, va recomand o carte : PERSONALITATE PLUS (cum sa ii intelegi pe altii intelegandu-te pe tine), scrisa de FLORANCE LITUANER. Mi-a fost recomandata si mie cu ocazia participarii la un seminar despre studiul temperamnetelor si am comandat-o pe internet. Am citit-o si m-am regasit total in tipul temperamental aminit, si, normal, mi-am incadrat si familia si cunostintele acolo unde le este locul. Sper sa va impartasesc si progresele pe care le-am facut pentru imbunatatirea relatiilor....in curand.
Va doresc o zi buna si spor la toate!!!


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Feb 19, 2008 11:12 pm, editata de 1 ori

simona andrei

Numarul mesajelor : 9
Varsta : 47
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

DESPRE TEMEPERAMENTE Empty Re: DESPRE TEMEPERAMENTE

Mesaj Scris de Greta Mar Feb 19, 2008 4:07 pm

Salut initiativa ta de a discuta despre temperament si despre modul in care cunoasterea acestuia ajuta la buna relationare unele cu altele.Avem ceva de invatat aici si poate ajuta la zidire.

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

DESPRE TEMEPERAMENTE Empty Re: DESPRE TEMEPERAMENTE

Mesaj Scris de cornelia Vin Mar 14, 2008 10:15 pm

Despre temperamente,

Ca rezultat al observarii sale,Hipocrate a distins patru temperamente: sanguin, melancolic, coleric si flegmatic. Catre sfirsitul sec. al nouasprezecelea, studiul comportamental uman a primit noi impulsuri odata cu nasterea stiintei psihologiei. O lovitura devastatoare data teoriei celor 4 temperamente a fost aplicata de catre Freud la inceputul sec. douazeci, el si adeptii sai sustinind ideea ca mediul omului determina comportamentul sau. Prin urmare omul nu mai este responsabil de comportamentul sau rau, ideea aceasta oferindu-i un tap ispasitor. Subliniez faptul ca psihologia si psihiatria sunt bazate in principal pe umanismul ateist. Exista pericolul ca si crestinii sa fie expusi gindirii unei lumi fara Dumnezeu si valorile Sale. Exista informatia ca psihologii au descoperit douasprezece sau treisprezece teorii ale personalitatii. Teoria celor patru temperamente este probabil cea mai veche, iar multi crestini o considera ca fiind cea mai buna, este un instrument de valoare pentru intelegerea persoanei proprii. Temperamentul este format din trasaturi de caracter innascute, unele dintre ele fiind slabiciuni. Clasificarea celor patru temperamente nu este prezentata in mod categoric de catre Biblie, insa cele patru studii biografice ale personalitatilor din Biblie vor arata puncte tari in temperament si puncte slabe.
Biblia arata ca puterea asupra slabiciunii este posibila doar atunci cind omul il primeste pe Isus Cristos in mod personal ca Domn si Mintuitor, si se daruieste in intregime Duhului Sau.
Biblia portretizeaza atit succesele cit si esecurile eroilor sai, asa cum sunt ei.
Fiecare dintre noi ne putem regasi in 2 sau 3 temperamente caracterizate succint; Daca ne vom evalua corect ne vom putea cunoaste si intelege mai bine si ne vom putea ajuta mai mult in relatiile cu ceilalti.

Sangvinicul. Petru Sangvinicul.
Este probabil cel mai iubit personaj din Noul Testament pentru ca este un extrovertit.Este cald, prietenos, indraznet, este un om care atrage oamenii ca un magnet. Un bun vorbitor, un optimist innascut, este generos. Ca si slabiciuni este instabil din punct de vedere emotional si exploziv, agitat si egoist. Rareori isi analizeaza gindurile sau actiunile. Este impulsiv, sare inainte de a se uita unde sare , sangvinicul cind nu stie ce sa faca vorbeste doar ca sa vorbeasca.
Este neinhibat, indraznet in vorbire. Cind Petru era numai inima, defapt succesul vietii crestine este determinat de directia inspre care este orientata inima lui. El spune: „Doamne, la cine sa ne ducem? Tu ai cuvintele vietii vesnice si noi am crezut si am ajuns la cunostinta ca Tu esti Cristosul, Fiul lui Dumnezeu”. Inegalabila afirmatie!
Este egocentrist – tipic sangvinicului. Petru nu putea sa aiba un succes fara ca acesta sa nu i se urce la cap. Una dintre cele mai serioase dificultati ale vietii sale este totusi vointa slaba. Fara Duhul Sfint dl. Sangvinic nu poate fi de incredere, este inconsecvent.
Controlat de Duhul Sfint, sangvinicul nu mai erupe intr-un comportament necontrolat, Petru nu mai cauta sa se laude pe sine ci toata slava o da Domnului Isus Cristos. Transformarea sangvinicului apostol demonstreaza clar faptul ca Dumnezeu poate sa te faca si pe tine, sau pe oricine are acest temperament, omul pe care El il doreste.

Colericul. Pavel colericul.
Cea mai buna ilustratie a temperamentului coleric printre personajele din Biblie este apostolul Pavel. El este si cea mai buna ilustratie a temperamentului coleric transformat.
Este un exemplu al modului in care Duhul Sfint modifica o persoana cu o vointa puternica, dupa convertire.
Pentru coleric toata viata este utilitara, este un lider innascut si foarte optimist.
Este insa un autosuficient, impetuos, are tendinta de a fi taios si crud.
Unul dintre cele mai grele lucruri pentru un crestin coleric e acela de a invata sa dea dovada de „laptele bunatatii omenesti”.
Acest apostol coleric este cel care ne-a dezvaluit un secret important din viata sa de victorie asupra slabiciunilor noastre. El stia ca autodisciplina incepe in minte. Asa cum gindeste un om in inima lui asa este el, spune Domnul Isus. Marea putere de vointa a facut din colericul Pavel un om foarte dinamic si perseverent.
Este autosuficient si independent, ostil si inflexibil. Numai atunci cind colericul este umilit de adversitati, va raspunde invitatiei pline de har a lui Dumnezeu.
Dinamic. Are o abilitate nativa de conducere, a fost un martor a lui Cristos atit de indraznet si curajos, inspirat de Duhul Sfint a adus multa roada. Este practic, are dorinta puternica de a-i invata pe oameni adevarurile lui Dumnezeu. Colericii sunt luptatori innascuti. Ei cred ca deseori facem mai mult bine fratilor daca-i mustram decit daca tacem. Sunt amatori de polemici. Oriunde mergea Pavel polemiza. El pretutindeni vroia sa-i fie placut mai ales Domnului si nu atit oamenilor. Calauzind multimi de oameni la cunostinta mintuitoare a lui Cristos, este probabil unul dintre cei mai iubiti oameni ai crestinatatii. Cei care il urau o faceau pentru ca era un crestin puternic. Care a fost secretul vietii colericului Pavel? A putut spune:”... m-am luptat lupta cea buna, mi-am ispravit alergarea, am pazit credinta...” sau
(1 Corinteni 11:1 ) Călcați pe urmele mele, întrucît și eu calc pe urmele lui Hristos.”

Melancolicul. Moise melancolicul.
Melancolicii crestini au un potential imbelsugat, dovada este oferita de vietile marilor oameni ai lui Dumnezeu din Biblie. „Galeria” personalitatilor melancolice ale Bibliei includ pe Iacov, Solomon, Ilie, Elisei, Ieremia, Isaia, Daniel, Ezechiel, Obadia, Iona, Ioan Botezatorul.
Cel din capul listei este marele om al istoriei Israelului, Moise melancolicul.
Este un perfectionist natural. Foarte sensibil si apreciator ar artelor, analist.
Unul care se sacrifica pe sine. Un prieten credincios.
Ca regula el nu este indraznet si rareori iasa in fata. Melancolicul lider al Israelului este o ilustratie clasica a schimbarii pe care puterea lui Dumnezeu o face in viata unui om.
Este inzestrat, jertfitor, are inclinatii de depreciere a propriei persoane, este minios, este foarte loial. Se subestimeaza. Este pesimist. Are instinctul de a se proteja pe sine.
Dumnezeu nu foloseste oameni perfecti, pentru ca astfel de oameni nu exista. El foloseste oameni care se incred in El. Asta a invatat Moise. Chiar si cei mai mari crestini si-au dovedit umanitatea prin esec. S-a observat ca multi misionari care merg in cimpul de misiune au un grad mai mare decit mediu de temperament melancolic. Aceasta caracteristica este atribuita pentru faptul ca multi misionari inzestrati sunt gata sa renunte la placerile si posesiunile acestei vieti pentru a-L sluji pe Cristos aici si a anticipa acel” vino, rob bun si credincios”.
Viata lui Moise dovedeste ca cel care isi daruieste viata lui Dumnezeu nu pierde niciodata. Pe linga teama, minia reprimata deseori este un pericol pentru temperamentul unui melancolic. Esecul crestinului melancolic de a fi perfect deschide deseori o prapastie: daca nu pot sa fiu perfect, nu are rost sa mai incerc. Si renunta.
Moise este un bun exemplu de temperament umplut cu Duhul Sfint, nu pentru ca a fost perfect, ci ptr. ca in majoritatea situatiilor, el era unealta in mina lui Dumnezeu. Una dintre cele mai admirabile trasaturi ale unui melancolic este loialitatea si credinciosia sa, caracteristici care il fac sa fie atit de devotat lui Dumnezeu.

Flegamaticul. Avraam flegmaticul.
Respectat de oameni mai mult decit oricare altul, cu exceptia Domnului Isus, Avraam n-ar fi ajuns niciodata la aceasta statura fara puterea transformatoare a Duhului Sfint.
Alti oameni folositi de Dumnezeu in timpurile biblice care au posedat un procentaj mare de temperament flegmatic: Noe, Samuel, Iosif, Nataniel, Filip.
Flegmaticul este precaut, impaciuitor, demn de incredere, pasiv, temator.
Vorbind de transformarea lui Avraam prin Duhul Sfint: taria credintei lui Avraam este ilustrata in mod dramatic in jertfirea fiului sau Isaac, la porunca lui Dumnezeu. Geneza 22 spune ca Dumnezeu la incercat pe Avraam. Cresterea credintei lui Avraam in evrei11:19, l-a crezut pe Dumnezeu atit de mult incit credea ca Dumnezeu poate sa il invieze pe Isaac daca acesta ar fi murit pe altar. De unde si-a procurat Avraam acest fel de credinta? Din faptul ca L-a crezut pe Dumnezeu pe cuvint si a actionat pe baza promisiunilor Sale.
In general, flegmaticul este calm, prietenos, conservator, cu o gindire practica, un bun observator al oamenilor.
Oamenii cu care te descurci cel mai usor in viata sunt flegmaticii. Una dintre cele mai admirabile caracteristici ale flegmaticilor e dragostea lor pentru pace, ei au capacitatea de a afisa o seninatate si un calm care intotdeauna tempereaza pe ceilalti. Flegmaticii, mai mult decit oricare alt temperament, sunt inclinati sa faca lucrurile placute, ei au cea mai mare tendinta de a face ceea ce Dumnezeu asteapta de la un crestin.
Dintre toate tipurile de temperamente dl. Flegmatic se descurca cel mai bine sub presiune.
Sangvinicii deseori alearga in directia gresita, iar melancolicii se desfac in bucatele sub presiune, insa colericii si flegmaticii stau drepti in situatii dificile.

Ma opresc aici. Am conspectat cu propriile cuvinte din cartea Temperamente transformate de Tim LaHaye si sper sa va fie tuturor de ajutor.
As mai adauga citeva cuvinte despre caracter dintr-o carte de specialitate, impleti-le voi cu temperamentul brut, plus cel transformat de Duhul Sfint pe baza invataturilor Biblice, adaugati mediul de viata, educatia si autoeducatia, etica crestina sau mai bine spus neaparat ascultarea de Dumnezeu si practicarea Cuvintului Sau. Ne ajutam sa ne cunoastem mai bine si sa ne intelegem mai bine.
Despre caracter: etimologic, termenul caracter, care provine din limba greaca veche, inseamna tipar, pecete, si cu referire la om, sisteme de trasaturi, stil de viata. Vizeaza indeosebi suprastructura socio-morala a personalitatii de fiinta sociala a omului.
In structura caracterului se pot distinge trei grupe fundamentale de atitudine: atitudinea fata de sine insusi(modestie, orgoliu, demnitate, dar si sentimente de inferioritate, culpabilitate).
Atitudinea fata de ceilalti, fata de societate( altruism, umanism, atitudini politice, atitudini religioase). Si atitudinea fata de munca, ca mod de a-si cistiga existenta si progres socio-economic sau cultural.

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

DESPRE TEMEPERAMENTE Empty Re: DESPRE TEMEPERAMENTE

Mesaj Scris de cornelia Sam Mar 15, 2008 2:40 pm

Am uitat sa va spun ca la mine predominant este temperamentul melancolic. flower

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

DESPRE TEMEPERAMENTE Empty Re: DESPRE TEMEPERAMENTE

Mesaj Scris de Monica Lun Mar 17, 2008 9:57 am

Cred ca la mine e predominant caracterul flegmatic daca e asa cum l-ai descris cu toate ca m-as fi asteptat sa fac parte din cel melancolic.Poate am o combinatie din cele doua.Dar stii ca ma incurajez doar cu faptul ca Duhul Sfant ma (ne) poate schimba ca altfel nu prea imi place ideea ca m-am nascut asa si nu ma pot schimba.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

DESPRE TEMEPERAMENTE Empty Re: DESPRE TEMEPERAMENTE

Mesaj Scris de cornelia Lun Mar 17, 2008 8:28 pm

Tare m-as bucura sa poti cumpara cartea Temperamente transformate ( de Duhul Sfint). Am scris succint, e foarte buna cartea, eu am studiat-o o data la un colegiu biblic si inca o data la recomnadarea unui frate invatator de scoala duminicala pentru copii, si crede-ma e o carte care ajuta mult. Daca ai manualul de consiliere spirituala, de asemenea ajuta.
Incurajator este pentru oricine ca Duhul Sfint ne transforma si conform invataturii Scripturii noi putem deveni ceea ce vrea Domnul.
Si sotul meu e flegmatic, asa ca noi suntem o combinatie buna, nu ma mir ca ne intelegem asa bine. Cind eu ma "sfarm" sau vreau sa renunt el intotdeauna e senin, plin de pace si ma incurajeaza. Linistea si calmul cu care priveste o situatie imi face bine, ma ajuta oarecum. Multumesc Domnului.
Astept sa scrie si Simona Andrei, si Greta, sau oricine are de adus informatii noi. Numai bine si multa pace tuturor!

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

DESPRE TEMEPERAMENTE Empty Re: DESPRE TEMEPERAMENTE

Mesaj Scris de Monica Mier Mar 19, 2008 10:24 am

De cine e scrisa cartea?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

DESPRE TEMEPERAMENTE Empty Re: DESPRE TEMEPERAMENTE

Mesaj Scris de cornelia Mier Mar 19, 2008 9:46 pm

de TIM LAHAYE.

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

DESPRE TEMEPERAMENTE Empty Re: DESPRE TEMEPERAMENTE

Mesaj Scris de Monica Vin Mar 28, 2008 12:41 am

Multumesc pentru informatie. Acum m-am uitat pe Kerigma si am vazut-o acolo. Nici nu costa mult. O sa imi fac o comanda de cateva carti in viitorul apropiat ca la Stafanus, libraria crestina din Bucuresti nu am gasit prea multe carti pe gustul meu.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

DESPRE TEMEPERAMENTE Empty Re: DESPRE TEMEPERAMENTE

Mesaj Scris de simona andrei Joi Apr 03, 2008 9:50 am

Eu am un test (testul DISC) foarte interesant pentru aflarea tipului de temperament si caracteristicile principale ale fiecarui temperament. Am incercat sa il pun pe pagina acasta, dar nu il pot atasa. De aceea, cine doreste sa si-l faca, sa imi trimita un email, la adresa sandrei76@yahoo.com , iar eu va voi trimite testul prin atasament.
Va astept.
O zi buna!

simona andrei

Numarul mesajelor : 9
Varsta : 47
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

DESPRE TEMEPERAMENTE Empty Re: DESPRE TEMEPERAMENTE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum