Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

"Lasati copiii sa vina la Mine"

4 participan?i

In jos

"Lasati copiii sa vina la Mine" Empty "Lasati copiii sa vina la Mine"

Mesaj Scris de Tania Vin Feb 29, 2008 8:08 am

“VIAȚA LA MAXIM” - CONFERINȚA NAȚIONALĂ DE TINERET "PENIEL" - 2008


Fundația Peniel invită tinerii dornici să vadă (din nou) “Fața lui Dumnezeu” (Gen. 32) să participe la cea de-a 12-a conferință națională de tineret, care va avea loc în SALA POLIVALENTĂ din BUCUREȘTI (Parcul Tineretului), în data de 30 APRILIE – 1 MAI 2008.



Având ca MOTTO versetul biblic din Ioan 10:10, “Eu am venit ca oile să aibă viață, și s-o aibă din belșug”, conferința se va adresa celor care tânjesc după o relație veritabilă cu Dumnezeu, celor care doresc să scape de orice obstacol care împiedică viața din abundență și celor care doresc să trăiască viața la maxim împreună cu Cristos.



CUVÂNTUL lui Dumnezeu va fi predicat de către frații:



a) Lucian Oniga - fondator și președinte al organizației "Peniel", lucrător cu tinerii în Biserica "Sfânta Treime" din Bistrița; a obținut licența în teologie la Continental Theological Seminary din Bruxelles, iar masteratul la aceeași școală prin University of Wales. Este căsătorit cu Veronica și împreună au două fiice, Thea și Petra.



b) Cristian Barbosu - pastor al Bisericii "Metanoia" din Arad (www.bisericametanoia.ro), a obținut licența în teologie la Moody Bible Institute, masteratul la Dallas Theological Seminary și în prezent este doctorand la Trinity în Deerfield, Illinois. Autor al cărții "Cele 10 porunci", Cristi este căsătorit cu Anne și împreună au două fiice, Fiona și Tara.




c) Florin Ianovici – pastor al Bisericii “Betel” din București, a obținut licența în teologie la ITP București, licența în drept și psihologie la Universitatea București și este doctorand al Academiei Romane, la secția de Cercetări Juridice. Florin este căsătorit cu Mina și împreună au doua fiice, Aniela și Carina.



d) Tony Anthony - fondator și evanghelist al organizației "Avanti Ministries Limited" (www.avantiministries.com), este triplu campion mondial la Kung Fu și un exemplu extrem de grăitor al harului lui Dumnezeu. Autor al cărții "Îmblânzirea tigrului", Tony este căsătorit cu Sara și locuiește la Essex, UK, cu cei doi copii, Ethan și Jacob.





ÎNCHINAREA va fi condusă de către Peniel band și Decean. Vor mai sluji prin muzică: Plus, Petrică Bistran, Vitamina C și corurile (unite) Sanctus Pro Deo & Te Deum Adoramus Philarmonia.





CAZAREA participanților nu va fi asigurată de către organizatori, dar se va acorda asistență pentru cazare în măsura locurilor oferite de către bisericile evanghelice sau de către administratorii internatelor/căminelor din București.



În vederea cazării, pe cei interesați îi rugăm să ia legătura direct sau prin pastorul lor cu creștinii din București sau să caute cazare la prețuri reduse pe următoarele situri:

Hosteluri - http://www.hostelseurope.com/city.php/cheap-hostels-Bucharest-Romania

Apartamente - http://cazare-in-bucuresti.elin.ro/cazare/bucuresti-cazare.htm

Hoteluri ieftine - http://hoteluri.bucharest-guide.ro/hoteluri-bucuresti.htm





ÎNREGISTRAREA pentru participarea la conferință se va face pe internet, prin liderul de grup care vă va însoți, accesând situl www.peniel.ro. La această conferință vor putea participa primele 5.000 de persoane înscrise pe internet și care își vor valida participarea prin achitarea în avans a unei contribuții de 25 lei / pers. până la data limită de 15 APRILIE 2008.



Banii se vor depune ca donație pe numele Fundației PENIEL în contul RO40BRDE445SV75185024450 deschis la BRD, sucursala Ștefan cel Mare, București.



Pentru a evita învălmășeala, la recepție se va prezenta numai liderul de grup, având asupra lui lista oamenilor de care răspunde, cât și actul lor de indentitate!



În vederea bunei desfășurări a procesului organizatoric și a acestui mare eveniment, chemăm toți frații și surorile să ni se alăture în RUGĂCIUNE ȘI POST în zilele de 20 martie și 20 aprilie. Să ne rugăm și să postim împreună pentru:



1. Predicatori - ca Dumnezeu să vorbească prin ei după nevoile participanților.

2. Cântăreți - ca să-L glorifice numai pe Dumnezeu prin muzica și comportamentul lor.

3. Buna colaborare cu bisericile evanghelice din București.

4. Găsirea cât mai multor locuri de cazare.

5. Organizatorii și voluntarii locali și din țară - pentru o bună coordonare a evenimentului.

6. Participanți - să vină cu motivații corecte și așteptări mari de la Domnul.

7. Prezența manifestată a lui Dumnezeu - ca toți participanții să fie transformați de puterea eternului Domn, Isus Hristos!



Vă mulțumim și vă așteptăm cu drag!





Echipa PENIEL





PS. 1. Pentru informații financiar-bancare, luați legătura cu Chiva Danciu - tel. 0740-010.552 / 0730-266.203, e-mail: chivadanciu@yahoo.com.

2. Pentru informații suplimentare referitoare la cazare, luați legătura cu Iulian Văcărean - tel. 0747-047.399 / 0723-274.436, e-mail: iulian_jc2000@yahoo.com.

3. Pentru informați legate de standuri de carte / CD-uri / casete, etc., luați legătura cu Iulia Mihai - tel. 0741-082.280 / 0730-266.210, e-mail: iuliamihai@yahoo.com.

4. Acele biserici, organizații sau grupuri de tineri care doresc să-și prezinte activitatea de tineret în cadrul conferinței, sunt rugate să o facă în sistem multimedia. Numai acele lucrări care vor dovedi slujire și prezentare media excelentă vor fi difuzate! Prezentarea nu trebuie să depășească 2 minute!

5. Artiștii creștini care doresc să-și prezinte la Peniel video-clipurile sunt rugați să ni le trimită din timp.

În vederea selectării materialelor de la pct. 4 si 5, vă rugăm să trimiteti prezentările pe CD (în format PowerPoint, DivX sau DVD) până la finalul lunii martie, la adresa:

Fundația PENIEL
Str. Badea Cârțan, nr. 8, sect. II, București.




6. ALTE INFORMAȚII UTILE DESPRE BUCUREȘTI:



Cum ajungeți în București?



Cu trenul - www.infofer.ro

Cu microbusul - www.cdy.ro, www.transmixt.ro

Cu avionul - puteți găsi din timp bilete la prețuri mici consultând companiile low-cost care au rute înspre București: www.wizzair.com (curse Cluj-Napoca - București și curse din Europa), www.easyjet.com (curse din Europa), www.myair.ro, etc.



Transportul în București



Pentru a ajunge la Sala Polivalenta rapid și ieftin, vă sugerăm folosirea METROULUI. Stațiile Tineretului și Eroii Revoluției sunt poziționate la intrările în Parcul Tineretului.

Dacă vreți să vă deplasați cu taxiul, nu uitați să VERIFICAȚI PREȚUL AFIȘAT PE PORTIERE. Prețul normal în București este de 1,65 lei / km.

Evitați pe cât posibil transportul în comun suprateran. Traficul în București este foarte aglomerat!



Locuri de vizitat - http://www.romaniatourism.com/bucharest.html

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

"Lasati copiii sa vina la Mine" Empty Re: "Lasati copiii sa vina la Mine"

Mesaj Scris de Monica Vin Feb 29, 2008 10:43 am

DA, CONFERINTELE PENIEL SUNT UN LUCRU FOARTE BUN PENTRU TINERII NOSTRI.EU VAD LA TELEVIZOR LA ALFA OMEGA O PARTE DIN ACESTE CONFERINTE SI POT SA SPUN CA FOARTE MULTI TINERI SUNT ATINSI DE DUMNEZEU IN CADRUL ACESTOR CONFERINTE SI SE INTORC LA EL.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

"Lasati copiii sa vina la Mine" Empty Conferinta natonala CCI BPT

Mesaj Scris de Tania Dum Mar 16, 2008 10:20 pm

Dragi prieteni,

Gasiti noi informatii despre conferinta cu programul si scurte biografii ale vorbitorilor pe www.cn2008.tabaracrestina.com!
Nu uitati ca data limita pentru inscriere la conferinta e 26 martie. Dupa aceasta data, inscrierea e mai dificila si se percepe o taxa speciala.

Emanuel Sfercoci director executiv
Asociatia Campingul Crestin Interconfesional - CCI
C.P. 69 - 130 Bucuresti, 051 834
Skype name: campingulcrestin
Telefon: 004 031 401 7735
Mobil: 004 0744 407 470
emis@cciro.ro
www.cciro.ro

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

"Lasati copiii sa vina la Mine" Empty Re: "Lasati copiii sa vina la Mine"

Mesaj Scris de gicuta Joi Apr 03, 2008 3:51 pm

nu stiu cat de bune sunt...am fost live la una si am plecat acasa f dezamagita, scarbita chiar...mi s-a parut f teatrala...si cred ca era asa...plus ca stiu din sursa sigura...de la un frate conducator pe tara intr-un cult evanghelic ca la ultima conferinta peniel de la cluj...au ramas 35 de gravide...
n-ati vazut ca aceste conferinte prinde f bine la pustime... adolescenti...tineri mai copti nu prea ai sa vezi...predicile sunt bune cu exceptia celor cu tenta de penticostalizare...in rest e un efort prea mare (participare) pt. a merita...ceea ce fac ei e fff comercial...o evanghelie ieftina...superficiala teatrala...spectaculara...
sincer cred ca D-zeu vrea mai mult de la noi...

gicuta

feminin Numarul mesajelor : 5
Varsta : 44
Localizare : brasov
Data de inscriere : 03/04/2008

Sus In jos

"Lasati copiii sa vina la Mine" Empty Re: "Lasati copiii sa vina la Mine"

Mesaj Scris de Greta Joi Apr 03, 2008 8:16 pm

FAPTUL CA TI S-A PARUT TEATRALA, ASTA TE-A SCARBIT ?AS VREA SA INTELEG!CAND SPUI MI SE PARE, ESTE DIN START CEVA INDOIELNIC!
SURSA SIGURA AR FI FETELE CARE AU RAMAS GRAVIDE!ALTA SURSA NU ESTE CREDIBILA!SA NU VORBIM LUCRURI DESPRE CARE NU STIM SIGUR CA SUNT ADEVARURI! PE MINE MA SCARBESTE ACEST GEN DE VORBE SI CRED CA SI DUMNEZEU ESTE SCARBIT DE ELE!
DA, CONFERINTELE ACESTEA PRIND LA TINERI PENTRU CA SUNT ORGANIZATE SI GANDITE PENTRU EI!
EVANGHELIA ESTE PREDICATA ACOLO DE PREDICATORI RECUNOSCUTI,OAMENI DE VALOARE IN CARE DUMNEZEU A INVESTIT MULT SI PE CARE II FOLOSESTE CU PUTERE.
NICIODATA, NICI UN CUVANT ROSTIT DIN EVANGHELIE NU ARE CUM SA FIE IEFTIN....
CA SA EVALUAM O LUCRARE CORECT AR TREBUI SA NE UITAM LA ROADE.

TARE BINE AR FI SA VORBIM CU INTELEPCIUNE....DOAR LUCRURI CARE ZIDESC SI DOAR ADEVARUL.

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

"Lasati copiii sa vina la Mine" Empty Re: "Lasati copiii sa vina la Mine"

Mesaj Scris de gicuta Vin Apr 04, 2008 6:30 pm

''mi s-a parut teatrala...'' a fost o expresie blanda...ca sa lovesc sentimentele unora...apoi vad ca te-ai aprins destul de tare surioara... esti fana Pustan ? Smile
imi cer scuze oficial fata de toate cititoarele pe care le-am ofensat...prin postarea mea...DAR adevarul este adevar...respectivul frate NU MINTE...n-are cum pt ca este verificat...fetele au facut avort in cel mai scurt timp si in cel mai mare secret...iar stirea asta e 100 % valida...
apoi sincer cred ca pot si alte tipuri de evenimente care ar putea fi organizate pt ei...ideea relativ buna...dar e inteleasa si practicata gresit...
cred si sustin ca o tabara de vara sau de iarna...este mult mai buna din toate punctele de vedere...mare lucru nu se castiga dpdv spiritual si nu numai, de la astfel de evenimente chiar daca ele ar fi facute cum trebuie...
e multa MEGALOMANIE...aici...mult americanism...ar fi fain sa deschidem bine ochii...si sa invatam sa ne educam biblic copii...chiar si-n privinta Penielului...

gicuta

feminin Numarul mesajelor : 5
Varsta : 44
Localizare : brasov
Data de inscriere : 03/04/2008

Sus In jos

"Lasati copiii sa vina la Mine" Empty Re: "Lasati copiii sa vina la Mine"

Mesaj Scris de gicuta Vin Apr 04, 2008 6:36 pm

apoi sincer ma uimeste...''privirea'' ta...cum sa nu existe ''evanghelie'' ieftina ?????????????????????? una dintre ele e cea a prosperitatii...alta a vindecarilor...alta pt castig marsav....alta pt slava desarta...lista e destul de lunga...sau cumva ai tendinte din astea pe care le-am enumerat mai sus ?

roada e chiar numarul mare de gravide de la cluj....mai e nevoie de mai mult...
nu cred !

gicuta

feminin Numarul mesajelor : 5
Varsta : 44
Localizare : brasov
Data de inscriere : 03/04/2008

Sus In jos

"Lasati copiii sa vina la Mine" Empty Re: "Lasati copiii sa vina la Mine"

Mesaj Scris de Greta Vin Apr 04, 2008 6:52 pm

Daca ai fi preocupata de bine si de adevar ai fi citit cu atentie si ai fi vazut ca vorbeam despre "cuvant rostit din evanghelie".Modul meu de exprimare a fost unul politicos, cu bun simt, asa cum se cuvine sa aiba crestinii.
Modul dumitale de exprimare este...ma abtin sa ii spun cumva...catalogheaza-l singura!
Poate ar fi bine sa mergi in alta parte sa improsti cu noroi.Scopul acestui forum este unul de zidire si incurajare, de crestere spirituala.
O cercetare proprie amanuntita nu ti-ar strica!Dumnezeu sa te ajute!
Ne vom ruga pentru dumneata, ai nevoie!

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

"Lasati copiii sa vina la Mine" Empty Re: "Lasati copiii sa vina la Mine"

Mesaj Scris de Monica Sam Apr 05, 2008 12:25 pm

Eu am fost la doua conferinte(tabere) cu stil "american" cand aveam 19 ani si nu am ramas gravida ba dimpotriva am avut experiente deosebite cu Dumnezeu si multi tineri se intorc la Dumnezeu in astfel de locuri.De aceea le si incurajez. Si toti copii mei se vor duce la astfel de tabere cat se va putea...
Problema nu e la conferinte ci la fete,caci daca au cazut in pacatul curviei au facut si AVORT.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

"Lasati copiii sa vina la Mine" Empty Re: "Lasati copiii sa vina la Mine"

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum