Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

totul are un rost

4 participan?i

In jos

totul are un rost Empty totul are un rost

Mesaj Scris de Aliona Vin Feb 29, 2008 3:18 pm

Orice problemă pe care o avem, își are locul și rostul ei. Locul ei, este întotdeauna punctul în care Dumnezeu vrea să te învețe ceva, iar rostul ei, este întotdeauna, să te faca să te întorci la Singul Dumnezeu care o poate rezolva. Astfel El vrea să ne curățe asemenea aurului, care trebuie să treacă prin foc pentru a straluci și mai mult. Slăvit să fie Domnul!

Aliona

feminin Numarul mesajelor : 3
Varsta : 40
Localizare : Moldova
Data de inscriere : 20/01/2008

Sus In jos

totul are un rost Empty Re: totul are un rost

Mesaj Scris de Monica Sam Mar 01, 2008 3:07 pm

CINEVA ZICEA CA FIECARE INCERCARE E CA UN EXAMEN PE CARE DACA IL TRECEM CU BINE TRECEM CLASA,DACA NU RAMANM CORIJENTI SI MAI TREBUIE SA DAM INCA ODATA EXAMENUL, PANA IL TRECEM.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

totul are un rost Empty Re: totul are un rost

Mesaj Scris de Greta Sam Mar 01, 2008 10:32 pm

O femeie inteleapta, cand trece prin incercare,va fi atenta la lectia pe care trebuie sa o invete.
Incercarea intotdeauna este un pas in a-L cunoaste mai bine pe Dumnezeu, a ne apropia de El mai mult.
Incercarea ne modeleaza caracterul si contribuie la cresterea noastra spirituala.

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

totul are un rost Empty Totul are un rost

Mesaj Scris de cornelia Mar Mar 04, 2008 12:17 am

Totul are un rost

Vorbind de viata de credinta practicata, am avut examene luate si m-am bucurat ; in anumite perioade de incercare am avut si examene pierdute si m-am intristat.
Indraznesc sa increstinez 2 versuri scrise de T. Arghezi – o lupta-i viata/ deci te lupta, si voi spune - o lupta-i viata de credinta/ deci te lupta cu credinta.( in Domnul)
Biblia ne reda aceasta in Iuda, versetul 4: Va indemn sa luptati pentru credinta data sfintilor odata pentru totdeauna.
In aceasta lupta pentru credinta noastra trecem prin felurite incercari si vom lua unele dintre examene si vom pica altele, le vom repeta de atitea ori pina vom invata lectiile care sa ne ajute sa /ajungem toti la unirea credintei si a cunostintei Fiului lui Dumnezeu, la starea de om mare, la inaltimea staturii plinatatii lui Hristos;
Ca sa nu mai fim copii, plutind incoace si incolo, purtati de orice vint de invatatura, prin viclenia oamenilor si prin siretenia lor in mijloacele de amagire,
ci credinciosi adevarului, in dragoste, sa crestem in toate privintele, ca sa ajungem la Cel ce este Capul, Hristos./ (Efeseni 4 :13-15)
Abia atunci, vom stii sa invatam cu intelepciune si sa dam mai departe, sa mijlocim si sa staruim in rugaciune pentru cei dragi si pentru frati, sa ne iertam si sa iertam cum a iertat Cristos, si abia atunci vom avea dragoste pentru oameni asa cum e dragostea Lui.
Sa ne ajute Domnul ca indiferent de incercarile prin care inca va ma trebui sa trecem, sa putem spune si noi la sfirsit ceea ce a spus apostolul Pavel: M-am luptat lupta cea buna, mi-am ispravit alergarea, am pazit credinta.
Pina atunci inteleg ca pentru un crestin...totul are un rost.

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

totul are un rost Empty Re: totul are un rost

Mesaj Scris de Greta Mier Mar 12, 2008 7:23 pm

Dumnezeu face ca toate lucrurile sa aiba un rost...sa lucreze impreuna spre binele nostru!

Așa de dezamăgiți suntem câteodată că ne vine să o luam la fugă, departe de toți oamenii și de toate lucrările! De multe ori chiar fugim, și atunci, dăm dovada de slăbiciune?
Slăbiciunea este catalogată ca lipsă de maturitate, ca ceva ce te descalifică în fața oamenilor, de aceea ascundem cu grijă propriile slăbiciuni! Este cumva de înțeles de ce le ascundem pe ale noastre dar, de ce arătam cu degetul spre ale altora? Nu ne oprim doar la aceasta ci, cu același deget mai și apăsăm în rana lor! De ce?
Poate ca nu am mai privit de mult la Cel care în toate lucrurile, a fost ispitit la fel ca și noi și, tocmai de aceea, are mila de slăbiciunile noastre!
Dezamăgirea este partea celor care au gustat o fărâma de cer, și de atunci, nu mai simt ca aparțin nicicum pământului acestuia pe care există parcă tot mai multa răutate și fățărnicie.
Când ai viziunea cerului vezi, mai clar, diferența între ceea ce ar trebui să fim și să trăim și ceea ce suntem și trăim, de fapt! Si, da, este așa de mare diferența aceasta încât iți vine să o iei la fugă, uneori…și atunci, se întâmplă un lucru minunat: Dumnezeu da sens fugii tale! El, care știe să facă toate lucrurile să lucreze spre binele celor ce Îl iubesc!
Cu blândețe, iți îndrumă pașii spre peștera de pe muntele Lui…nu te lasă în vreo peștera a lumii acesteia! Acolo, la gura peșterii, într-un susur blând și subțire, Dumnezeu vrea să stea de vorba cu tine și, nu o face la modul superficial ci, te întreabă, așteaptă să îi explici, ascultă ce ii spui, caută să înțeleagă.
Îți arată drumul, îți dă hrană că să ai putere să-l străbați, ascultă ce ai de spus și apoi, îți vorbește… Nu te critică, nu îți face reproșuri…cuvintele Lui îți aduc mângâiere, liniște, echilibru lăuntric…te simți din nou puternic să faci față provocărilor vieții, simți mai mult dorința de a trăi în voia Lui, de a face lucrările la care te cheamă…
Dezamăgirea poate fi o slăbiciune dar niciodată nu este lipsă de maturitate. Cine este bine ancorat în realitatea lui Dumnezeu, este normal să experimenteze durerea dezamăgirii când se confrunta cu “realitatea” acestui pământ.
Dezamăgirea poate fi oportunitatea de a creste în maturitate atunci când, acolo, la gura peșterii, stai de vorba cu El!

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

totul are un rost Empty Re: totul are un rost

Mesaj Scris de cornelia Vin Mar 14, 2008 10:12 pm

Asa este. Tot ce ai scris e asa incurajator! pentru ca e adevarat.
Multumesc Domnului ca absolut intotdeauna pot sta de vorba cu El, si ma asculta...asa cum sunt. Imi da putere sa ma intorc in punctul de unde trebuie sa continui. Asemeni altor crestini pot spune: pot totul in Cristos care ma intareste!

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

totul are un rost Empty Re: totul are un rost

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum