Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci

4 participan?i

In jos

Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci Empty Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci

Mesaj Scris de Monica Dum Mar 30, 2008 3:58 pm

Haideti sa discutam combinand viata noastra de zi cu zi cu biblia, mai precis sa vedem cum ne putem raporta la cele 10 porunci in zilele noastre.Aici in Israel toate casele pun in practica ce scrie in Deuteronom 6.9 "poruncile pe care ti le dau astazi..... sa le scrii pe usiorii casei tale si pe portile tale" adica au cele 10 porunci scrise pe o bucatica de hartie facuta sul si prinsa intr-un fel de cutiuta de tocul usii fiecarei camere.Si legea cere ca sa saruti "mezuza" de fiecare data cand intri intr-o cladire aratand in felul acesta respect pentru Legea lui Dumnezeu.
Ineresant,nu? Dar pacat ca cei mai multi nu fac si ce scrie in ea.
Propun sa luam cate o porunca pe mai multe zile ca sa o comentam.
Deci sa incepem cu prima porunca care zice asa: "Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine".Ce inseamna in ziua de astazi pentru noi "alti dumnezei"? Banii,cafeaua, televizorul,calculatorul,sotul,copiii?Cred ca orice lucru fara de care simtim ca nu putem trai,care ni sa pare mai important decat orice,care ne impiedica sa ne rugam sau sa citim cuvantul lui Dumnezeu e un dumnezeu strain.Ce ziceti?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci Empty Re: Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci

Mesaj Scris de Tania Lun Mar 31, 2008 12:27 am

Ma bucura ideea ta ! Intr-un fel ai dreptate, dar...totusi ,exact in acest timp "pierdut" pe calculator, reusim sa comunicam, sa ne facem cunostinte noi, prieteni noi, care in timp poate au ajuns sa inteleaga si ei cuvintele Domnului Isus : EU SUNT CALEA ADEVARUL SI VIATA !!! Cate oportunitati avem acum, sa comunicam cu frati si surori din toata lumea !! Sa ascultam predici si muzica crestina, sa ne documentam in fel de fel de subiecte....
Eu te-am inteles perfect la ce te refereai de fapt, la acele ore , timp pierdut aiurea in fata tv, la jocuri pe calculator, dar eu as numi lucrul acesta mai curand ...slabiciuni omenesti decat alti dumnezei.
Asta ar fi parerea mea ! De ceilalti ....dumnezei...altadata !

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci Empty Re: Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci

Mesaj Scris de cornelia Lun Mar 31, 2008 9:39 pm

Nu putem ignora progresul tehnologic nici noi, crestinii.
Astazi daca vrei sa calatoresti, te uiti pe internet sau la tv si afli urgent starea vremii, cu ce poti calatori, cu citi bani, cit timp faci etc
ai nevoie de un medic bun pentru o situatie grava? f repede folosesti netul pentru informatii, telefonul etc.
vrei sa stii ce se intimpla in lume sau in tara ta ? te uiti la stiri ..., citesti pe net, etc. sunt doar citeva exmple.
nu putem stii in ce lume traim daca nu folosim aceste mijloace puse la dispozitie de tehnologia vremii noastre moderne si posmoderne.
cit de adevarat este versetul...toate lucrurile sunt ingaduite dar nu toate zidesc. cine stie sa apese butonul pe oprit, dupa stiri, sau dupa o emisiune culturala sau religioasa (dau asa doar citeva exemple care imi vin in minte acum), acela si-a disciplinat mintea si chiar il asculta pe Dumnezeu. alt exemplu, cine renunta la un meci pe tv pentru a merge la un studiu sau la biserica, iata diferenta dintre un credincios ascultator si devotat si unul care crede cu intelectul dar inima lui e departe....de Domnul si cind are de facut alegeri, prefera propiile-i hobby-uri. isi au si ele rostul lor si timpul lor.
Versetul din Deuteronom ( adica porunca a doua) este in contextul in care poporul Israel urma sa intre in tara promisa, o tara politeista cu popoare idolatre.
tara era plina de locuri de inchinare, inaltimi, copaci si stilpi idolatri, ceea ce azi numim troite, schituri etc...
poporul evreu trebuia sa stie bine ca nu are voie sa copieze asa ceva. Cele 10 porunci sunt principiile care pastrau legamintul lui Dumnezeu cu poporul Lui in vigoare. Ascultindu-L ei isi asigurau protectia lui Dumnezeu si binecuvintarea.
Simbolizind porunca in contextul nostru, adica acel mare adevar ca nimeni nu poate sluji la doi stapini, ca unde e comoara noastra acolo va fi si inima noastra, trebuie sa fim cit se poate de atenti la propria noastra viata crestina.
vorbind strict de inchinare, sa veghem sa nu ii schimbam nici sensul dar nici inima noastra si mintea noastra sa nu fie mai preocupata de lucrurile materiale in detrimentul relatiei corecte, zilnica si prioritara cu Domnul nostru, Isus Cristos.
Marturisirea credintei, Evanghelia spusa altora, sunt o porunca a Mantuitorului impreuna cu promisiunea ca El va fi cu noi in toate zilele pina la capat. Mai este ascultata aceasta porunca a Domnului de catre toti?
citi se simt impovarati de pacatele lumii care zace in cel rau? cum vor crede oamenii daca nu vor auzi Evanghelia, si cum vor auzi daca nu este cine sa le spuna si sa plateasca poate, pretul, cheltuindu-si viata ?
asa multi aleg confortul exagerat, sunt intr-o goana continua pentru mai bine si tot mai bine material, lasind la o parte prioritatile...
unde e comoara voastra acolo va fi si inima voastra...Daca am privi lumea prin ochii Celui care si-a dat Fiul pentru rascumpararea ei!
unele lucruri trebuiesc facute,( si inchinarea inaintea Dumnezeului adevarat este principiul inchinarii unice , recunoasterea suveranitatii Sale) iar altele nu trebuiesc lasate nefacute.( avem nevoie de un acoperis, piine, haine si afectiune). si de confort, de ce nu? Daca avem acel respect si reverenta obligatorii pentru un crestin adevarat care il iubeste pe Dumnezeul adevarat, lucrurile materiale isi au strict rostul lor vremelnic in viata noastra, ne sunt necesare si...atit. daca ar fi sa trebuiasca sa renuntam la ceva de dragul Domnului, renuntam. sau asa ar trebui. sa nu uitam sa ne incepem fiecare zi inchinindu-ne lui Dumnezeu, sa o incheiem in acelasi mod, sa-i dedicam ziua de odihna, orice timp posibil de studiu biblic si rugaciune. sa ii dam voie sa fie Suveran in viata noastra.
El si-a dat viata pentru noi si merita loialitatea si ascultarea noastra!

Domnul sa ne ajute sa nu avem alti dumnezei ...afara de El, Creatorul si Sustinatorul intregii creatii. Sursa vietii si Mantuitorul omului.
Lui sa-i dam toata inchinarea noastra, in duh si in adevar!!

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci Empty Re: Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci

Mesaj Scris de Tania Lun Apr 28, 2008 10:06 pm

Eu, as mai pune in ...discutie si porunca :

Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie bine si sa traiesti ani multi pe pamântul pe care Domnul Dumnezeul tau ti-l va da tie.

Toate avem sau am avut parinti, sau suntem mame, si ca atare vin ...eu cu o ...intrebare...la care as dori ,daca nu e cu ...suparare...si niste raspunsuri....dar nu asa...teoretice, din carti, ci practice, din viata de zi cu zi, cum intelegeti voi si o aplicati, aceasta porunca . Ar avea aceasta porunca un termen de...valabilitate...????

Tania
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 45
Varsta : 73
Localizare : Ashkelon, Israel
Data de inscriere : 07/01/2008

Sus In jos

Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci Empty Re: Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci

Mesaj Scris de Monica Lun Mai 05, 2008 9:55 pm

Eu inteleg ca daca suntem casatorite deja ,respectul pe care il putem da parintilor nostri e sa nu vorbim si sa nu ne purtam urat cu ei cata vreme or trai.De ascultare nu mai e vorba ,ca acum trebuie sa ascultam de sotii nostri.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci Empty Re: Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci

Mesaj Scris de Nela Traian Lun Mai 12, 2008 3:15 pm

A cinsti pe mama si tatal tau mai inseamna sa-i cauti la telefon ,sa-i ajuti material(cat poti) ,sa-i vizitezi ,sa-i asculti cand au de spus ceva.
Spun asta dragelor pentru ca va veni vremea cand ve-ti vrea sa face-ti toate astea si nu ve-ti avea cui.
Eu am fost departe de parinti de la 15 ani si cand l-am pierdut pe tata am realizat ca nu i-am cautat decateori ar fi trabuit.
Spun asta cu durere si ar fi bine sa fie de invatatura.

Nela Traian

feminin Numarul mesajelor : 4
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Contabil
Data de inscriere : 24/03/2008

Sus In jos

Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci Empty Re: Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci

Mesaj Scris de Monica Mar Mai 13, 2008 3:52 pm

Cred totusi ca putini oameni pot avea pace si multumire sufleteasca ca au facut tot ce trebuia pentru cei dragi ai lor. Multi au regrete si intr-adevar e bine sa le spunem si sa le aratam ca ii iubim cat mai e timp.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci Empty Re: Invitatie la studiu biblic -Cele 10 porunci

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum