Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Rugaciunea unei prostituate

In jos

Rugaciunea unei prostituate Empty Rugaciunea unei prostituate

Mesaj Scris de Viorel Joi Oct 23, 2008 11:36 pm

Familia mea din Costa Rica o ducea greu cu banii asa incat la varsta de patru ani, mama m-a vandut pentru a fi exploatata sexual. Barbatii dadeau o groaza de bani ca sa-si poata face mendrele cu copiii. Astfel, in vreme ce alti copii de varsta mea mergeau la scoala, eu lucram intr-un borel, dandu-i mamei tot ce castigam. Toata viata mea m-am sitit urata, murdara, coplesita de rusine. M-am deprins cu bautura si cocaina de foarte devreme si incercam sa-mi alin cu ele durerea.

Cand am ajuns la varsta adolescentei, avem la randul meu doi copii. Mama i-a luat de langa mine spunand ca o persoana atat de intinata ca mine nu e capabila sa creasca niste copii. De atunci incolo am lucrat si mai mult ca sa castig pentru intretinerea copiilor mei. Era singurul mod in care imi puteam arata dragostea pentru ei.

In cele din urma, proxenetii au inceput sa pretinda tot mai mlt de la noi, prostituatele…

Intr-o zi, un client s-a infuriat ca n-am facut ce mi-a cerut el. A scos un cutit la mine, apoi m-a lovit cu o crosa de baseball spargandu-mi capul. M-au dus la spital si am zacut in patul acela, planuind sa-mi iau zilele. Cine stie, poate dac-as fi tras de toate tuburile alea pe care le atarnasera de mine…

In cele din urma am ingenunchiat langa pat cerand ajutorul lui Dumnezeu. Voiam sa scap de prostitutie sa devin o mama adevarata pentru copiii mei. Iar Dumnezeu mi-a raspuns la rugaciune printr-un miracol. Mi-a dat o vedenie. Am vazut inaintea ochilor cuvintele:”Cauta Fundatia Rahav!” De-abia daca stiam sa citesc si habar n-aveam ce inseamna cuvantul Rahav. Nu e un cuvant spaniol. Una din infirmiere m-a ajutat totusi sa gasesc numarul lor de telefon si am sunat.

Telefonul suna intruna iar eu ma rugam:”Doamne, daca existi cu adevarat, fa sa raspunda cineva la telefon!” Intr-un tarziu o femeie cu numele de Mariliana a ridicat receptorul. Se pare ca era chiar directoarea fundatiei care nu avea program de lucru in ziua respectiva dar trecuse pe-acolo doar pentru a lua niste acte.

“Am nevoie de ajutor” i-am spus Marilianei. “Sunt pe moarte. Nu mai rezist.” Ea mi-a spus ca Dumnezeu ma iuvea si n-avea sa ma lase singura. M-a asigurat de sprijinul ei pentru a renunta la prostitutie si a incepe o viata noua. Dupa cateva zile m-a luat la ea acasa asa cum eram, plina de rani si bandaje, proaspat externata. M-a intampinat cu bratele larg deschise si mi-a spus:”Aici esti in siguranta, Hilda!” Mariliana mi-a spus ca Rahav era numele unei prostituate din Biblie, o femeie care devenise o eroina.

Parca nu puteam crede speranta care se citea pe fata Marilianei. Totul parea un vis. Mi-a dat un pat curat cu flori in camera si m-a asigurat ca voi fi la adapost de hartuielile barbatilor. Mi-a facut cunostinta si cu alte femei care renuntasera la prostitutie. M-a invatat cum sa fiu o mama adevarata iar acum urmez niste cursuri pentru o meserie ca sa pot trai spre slava lui Dumnezeu.

(preluat prin blogul Soli Deo Gloria din Rugaciunea, de Philip Yancey, pg.262 ed Kerigma)

Viorel
Nou venit
Nou venit

masculin Numarul mesajelor : 17
Varsta : 75
Localizare : Israel
Data de inscriere : 24/04/2008

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum