Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DESPRE ISRAEL

2 participan?i

In jos

DESPRE ISRAEL Empty DESPRE ISRAEL

Mesaj Scris de Monica Mier Iun 10, 2009 6:39 am

Acest topic e adresat iubitorilor de Tara Sfanta.Daca vreti sa stiti mai multe despre viata de azi din Israel va stau la dispozitie pentru lamuriri.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

DESPRE ISRAEL Empty Re: DESPRE ISRAEL

Mesaj Scris de Monica Mier Iun 10, 2009 6:44 am

Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

DESPRE ISRAEL Empty Re: DESPRE ISRAEL

Mesaj Scris de verona Mier Iun 10, 2009 11:01 am

Monica eu cred ca toti crestinii isi doresc sa ajunga macar odata in viata in TARA SFINTA (si eu )sa vezi locurile pe unde a umblat ISUS .unde s-a rugat .....deja ma iau fiorii .....,dar daca nu toti vom ajunge cu trupul (stie Domnul ce este mai bun pentru noi)m-as bucura sa -mi povestesti tu cum este viata ,cum ai ajuns cu familia acolo...
Si parintii tai sunt acolo? Smile

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

DESPRE ISRAEL Empty Re: DESPRE ISRAEL

Mesaj Scris de Monica Joi Iun 11, 2009 2:14 pm

Eu am putut face "alyia"(Urcare- adica intoarcere in Israel din toate locurile unde au fost imprastiati evreii) datorita bunicului meu care era evreu.Am venit cu sotul si cu Daniel care avea atunci 1 an jumate. IN timp au venit si parintii si surorile mele.
Aici sarbatorile sunt foarte frumoase, Sucot (sarbatoarea corturilor) cand trebuie sa-ti faci un cort ca sa-ti aduci aminte de cum au trait evreii in pustiu 40 de ani,Purim (sarbaoarea dat de imparateasa Estera) cand copiii trebuie sa se costumeze si sa-si faca cadouri, Shavuot ,cand se aduc primel roade Domnului,Anul nou ,care e undeva in septembrie sau octombrie,depinde de calendarul evreiesc care nu e fix ca cel cunoscut de noi,Iom Kipur ziua de post si rugaciune pentru iertarea pacatelor( noi nu o tinem decat pt a ne ruga mai intens pt mantuirea poporului Israel).
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

DESPRE ISRAEL Empty Re: DESPRE ISRAEL

Mesaj Scris de verona Joi Iun 11, 2009 3:38 pm

O! Monica tu ai radacini adinci in Israel ........Biblia spune ca evrei sunt,, lumina ochilor lui Dumnezeu !"

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

DESPRE ISRAEL Empty Re: DESPRE ISRAEL

Mesaj Scris de Monica Sam Iun 13, 2009 4:00 pm

Stii Verona, eu cred ca cei dintre neamuri care cred in El sunt mai apropiati de inima Lui decat evreii care nici nu-L baga in seama de multe ori.Stiu ca de multe ori se spune ca evreii sunt deosebiti si importanti aproape ca sunt venerati de multi crestini dar in realitate nu trebuie sa fie asa.Evreii chiar daca sunt poporul lui Dumnezeu nu trebuiesc ridicati in slavi si pusi sa stea in fata.Majoritatea il batjocoresc pe Isus si asteapta un alt Mantuitor, nu-l recunosc pe Isus, si fac mult rau crestinilor de aici.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

DESPRE ISRAEL Empty Re: DESPRE ISRAEL

Mesaj Scris de verona Lun Iun 22, 2009 9:24 pm

Eu m-am referit la faptul ca te tragi din semintia lui,,David"din care se trage si Isus!
Stiu ce gindesc evrei de Isus ....am citit o carte ,,Iudita "dupa o intimplare adevarata in care o fata de evreu il cunoaste pe Isus si Il urmeaza iar familia ei o prigoneste si chiar o alunga de acasa findca i-a facut de rusine ...dar inainte de asta era o aparatoare infocata a iudaismulyui.

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

DESPRE ISRAEL Empty Re: DESPRE ISRAEL

Mesaj Scris de verona Mar Iun 23, 2009 10:41 am

Ashkelon e departe de Ierusalim ?
Ai fost vreodata acolo ?

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

DESPRE ISRAEL Empty Re: DESPRE ISRAEL

Mesaj Scris de Monica Mar Iun 23, 2009 4:11 pm

Da am fost, e foarte frumos.Si ce e mai interesant e ca tot orasul are fatada caselor sau a blocurilor imbracate intr-o caramida speciala numita "piatra de Ierusalim".Sunt foarte multi religiosi.Exista si o zona arabeasca,cu piata si case in stil foarte vechi ca niste ganguri, cam cum se vede in filmele biblice.Acolo turisti se pot plimba in voie dar pt israelieni e foarte periculos ca esti ca in gura lupului.Dar mie mi s-a parut foarte fascinanta piata cu stradutele ei micute si intortocheate.Piata asta are si o iesire la Zidul plangerii, unde de asemenea am fost de cateva ori.Stii ce este "zidul plangerii"?E singurul zid ramas in picioare din Templu si unde evreii se duc sa se roage caci se spune ca daca pui un biletel cu rugaciunea ta in crapaturile zidului ti se va implini dorinta.Eu nu am incercat.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

DESPRE ISRAEL Empty Re: DESPRE ISRAEL

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum