Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Rolul si implicarea femeii in biserica

+3
cornelia
Diana
Mirela
7 participan?i

In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de Mirela Mier Ian 23, 2008 4:18 pm

Cred ca ar fi bine sa spunem cate ceva si despre implicarea noastra ca femei in biserica si idei despre cum am putea sa ne implicam.
Poate pastoritele ne pot spune mai multe, ce zici Diana? Question
Eu sunt implicata in lucrarea muzicala, si eu si sotul meu suntem dirijori la corul tinerilor.
Anul trecut am inceput cu cativa tineri un cerc de carte, ne adunam si fiecare isi aduce cartea pe care o citeste si ne impartaseste din ceea ce a descoperit in carte.
Mirela
Mirela
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 18
Varsta : 45
Localizare : Arad
Data de inscriere : 22/01/2008

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Re: Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de Diana Mier Ian 23, 2008 10:09 pm

poop


Ultima editare efectuata de catre in Joi Feb 07, 2008 8:00 pm, editata de 1 ori

Diana
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 67
Varsta : 46
Localizare : Romania
Joburi/Distractii : Manager Economic
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de cornelia Joi Ian 24, 2008 9:58 pm

sunt deja obosita, vreau sa spun doar atit: ma rog ca tot mai multe femei crestine ( in special sotiile celor ce slujesc, dar nu numai) sa aiba curajul sa slujeasca in biserica.
sunt multe, multe de facut. studiu, rugaciune, implicare sociala, educatie crestina pentru copii, conversatii utile in viata de fiecare zi. impartasirea experientelor etc.
sau din viata de familie pentru cele casatorile
cum gindesc si cum se descurca zilnic o femeie crestina singura.
femeile crestine in virsta au nevoia reala de a fii ascultate, de a le acorda din timpul nostru plin.
trebuie sa vorbim despre toate acestea, sa studiem tematic in biblie.
ne pot ajuta sotii nostri eventual.
dar sa nu ne mai simtim frustrate ca nu avem voie.
avem. si Domnul cu siguranta vrea sa IL slujim in felul nostru, mai delicat, mai stingaci, dar cu intelepiune si echilibru.
si cu mult respect fata de sotii nostri.
avem rostul nostru si rolul nostru in planul lui Dumnezeu de a fii ajutorul potrivit pentru sotii nostri, dar si de folos in biserica pe care o frecventam.
si marturii in comunitatea in care traim.
fiti binecuvintate!!

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Suntem chemate sa slujim

Mesaj Scris de Greta Lun Ian 28, 2008 1:42 pm

Fiecareia Dumnezeu i-a dat daruri pentru slujire si acestea trebuie folosite "pentru desavarsirea sfintilor in vederea zidirii trupului lui Hristos." Nicaieri Scriptura nu spune ca femeia nu are voie sa slujeasca in biserica dar, femeia trebuie sa slujeasca sub autoritate, cunoscandu-si foarte bine locul...
O femeie poate sa isi ajute sotul in lucrare, sa il sprijine, dar mi se pare total nepotrivit ca o femeie sa isi insuseasca "functia " sotului ei...Am auzit ades cuvinte ca "pastorita", "familia pastorala"...Ei bine, nu mi se par deloc potrivite...Biserica nu alege pastor si pastorita, alege un pastor...sotia acestuia trebuie sa ii fie ajutorul potrivit si in lucrare-cea care il completeaza intr-un mod unic de pe pozitia supunerii. Putem sa spunem "familia pastorului' in loc de "familia pastorala" - diferenta este clara pentru fiecare, cred!
Pentru acelea ai caror soti nu au "functii" in biserica, slujirea sub autoritate ramane valabila:sa ceri sfat sotului tau si sa ii urmezi sfatul, sa comunici cu conducerea bisericii privitor la lucrarea pe care o faci si, nu in ultimul rand, sa comunici permanent si deschis cu Dumnezeu ca sa ai mereu siguranta ca ce faci este, pas cu pas, in voia Lui !
Am putea sa vorbim aici si despre diferenta dintre a fi "chemate" atunci cand facem ceva in biserica si a fi "mânate"...pentru ca exista prea multe situatii cand femeile mai mult strica decat zidesc...Sa ne ajute Dumnezeu ca noi toate sa fim femei care zidesc prin vorba, atitudine, fapta...

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Re: Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de yvone Dum Feb 03, 2008 7:44 pm

......cred din toata inima caci rolul femeii in slujire e cel in conformitate cu sfintele scripturi,iar in ce ma priveste ma dedic slujirii fiind sub o dubla autoritate :aceia a sotului meu si a Domnului ISUS .Din supunere fata de sot reiese armonia caminului meu si din supunerea fata de Cristos avem binecuvantare in biserica .E deosebit de frumos sa scriu din practica vietii mele fiind constructiv in 2 directii: 1-partasia cu voi ma bucura; 2.-mi se poate reliefa (creiona) portretul credinciosiei fata de DOMNUL si de ce nu il puteti descoperi si voi!

yvone

feminin Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 09/01/2008

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Re: Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de Monica Joi Feb 07, 2008 2:00 pm

Eu am inceput pentru a ma voluntaria la facut curatenie dupa adunare.Pe urma m-am inscris si la copii: incepand cu grupa bebelusilor pana la grupa celor de 6 ani. Pentru a putea sluji copiilor mai mari trebuie sa stiu bine limba,ceea ce mai ia timp.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Re: Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de Mirela Vin Feb 08, 2008 7:27 pm

Monica, spuneai ceva de grupa bebelusilor. Ce fel de grupa e asta? De la ce varsta? La noi la biserica prima grupa de copii este de la 3, 4 ani. Bebelusii stau la mama si copilul fiecare cu mama lui. Bineinteles ca e cam harmalaie acolo si nu reusesti sa asculti predica. copilas bebe
Mirela
Mirela
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 18
Varsta : 45
Localizare : Arad
Data de inscriere : 22/01/2008

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Re: Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de Monica Sam Feb 09, 2008 11:38 am

Nici aici nu e in toate bisericile o astfel de grupa;dar in biserica unde ma duc eu e o grupa de la 0 la 3 ani unde sunt de regula 2 surori care au grija de bebelusi si pe langa ele mamele care vor sa ramana sa alapteze sau daca au copii care plang dupa ele. In general de la varsta la care incep sa se tarsasca pe jos copilas poti sa-l lasi fara probleme.In camera e mocheta, au aer conditionat si boxe ca cine vrea sa asculte predica.Sunt maxim zece copilasi din care multi raman cu mamele lor, deci nu e mare problema.In timpul predicii li se dau fructe, biscuiti, in fel de pufuleti...
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Re: Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de cornelia Dum Mar 09, 2008 6:53 pm

cred ca prin natura noastra( Dumnezeu nu a gresit cind a creat femeia), prin ceea ce ne caracterizeaza noi putem aduce o bruma de caldura sufleteasca si deschidere in grupul femeilor crestine din bisericile noastre.
A fost ziua femeii si nu stiu de ce am lasat ca altcineva sa faca un gest cit de mic pentru fiecare sora, si ...a uitat. imi pare rau ca nu am luat initiativa si sa acord o cit de mica atentie, mai ales celor in virsta.
desigur, acum ma rog sa fac mai mult eu, odata vor fi si alte surori care vor fi sensibile la ceea ce lipseste altora. avem surori vaduve, singure si era frumos.
asa se intimpla cind nu facem ce ne pune Domnul pe inima. pierdem un prilej de a oferi bucurie.
A venit primavara, caldura cit de cit, si vom incepe studiul biblic. Avem timp sa ne oferim si cite o prajitura, ceai sau alte mici atentii care ne apropie ca oameni. Abia astept.
Cu copiii e mai simplu sa le dai ceva de care sa se bucure, si ei la rindul lor ofera cu atita gingasie si sinceritate orice, chiar si o mica hirtie desenata cu un martisor.
Doamne, cite avem de invatat pina si in slujirea noastra de la copilasi.
Sa avem inima lor.
Eu continui lucrarea cu ei si am multa bucurie ca ii pot invata lucruri elementare despre credinta in Domnul Isus. Si multa implinire cind unii dintre ei crescind ramin pe calea credintei.
mult har si bucurii in slujire tuturor!

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Re: Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de Emilia Ceuta Lun Mar 17, 2008 4:16 pm

doriti sa aflati mai multe despre rolul femeii in Biserica va invit sa veniti pe data de 21 si 22 Martie a Biserica Harul din Bucuresti si veti vedea ca va puteti implica si in evanghelizarea de la om la om si in a invata pe altii si nu numai. Femeia are un impact deosebit in familia ei, in Biserica si in societate. Trebuie doar sa foloseasca darul care Dumneuzeu i l-a dat.Va invit cu mult drag la urmatoarele evenimente ce vor avea loc la Biserica Harul din str. Rasaritului nr.59, din cartierul Militari.


Vineri 21 martie 2008
Cină cu scop evanghelistic


În restaurantul “New Sunshine” din Complexul Universității Biblice, va avea loc o întâlnire specială în jurul unei mese rotunde începând cu ora 18:00; vom servi cina și apoi ne vom bucura de părtășie una cu cealaltă și vom asculta un mesaj din partea invitatei noastre speciale, Sara Shelley.

Pentru a putea participa la aceată cină trebuie să veniți împreună cu o persoană necreștină.

PROGRAMUL CONFERINȚEI
Sâmbătă 22 martie 2008

09:00 - 9:30 Laudă și închinare
09:30 - 11:00 prima sesiune
11:00 - 11:30 pauza de cafea
11:30 - 13:00 mesaj biblic
13:00 - 14:00 masa de prânz
14:00 - 16:00 a doua sesiune

Invitatele noastre speciale sunt:

Sara Shelley
Gabi Iluț - cântăreață creștină din Baia Mare
Sue Gest - misionară din SUA, profesor la UBR
Luminița Baciu - director de programe la Radio S O S- Ploiești.

Daca va hotariti sa participati la unul dintre acestea sau chiar la amandoua va rog sa-mi raspundeti sau sa imi scrieti pe adresa de mail milio_ceuta@yahoo.com sau prin telefon 0724 800578 pana joi 20 martie 2008

Emilia Ceuta

feminin Numarul mesajelor : 2
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2008

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Re: Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de Monica Lun Mar 24, 2008 5:05 pm

Daca eram in Bucuresti m-as fi dus si eu.Asa ma intalnesc doar cu sora din Ierusalim ca nici la adunare nu prea mai am cum sa ajung dar caut sa am adunare acasa singura sau cu totii.Uneori am senzatia ca ma duc degeaba pana la adunare ca acolo in loc sa stau sa ascult predica, sa-l laud pe Domnul ma ocup de copiii mei, fug dupa cel mic,stau cu el in camera copiilor sa nu planga si nu castig nimic spiritual.Mi se pare ca e mai bine acasa cateodata.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Re: Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de cornelia Mier Mar 26, 2008 10:11 pm

in urma cu ceva ani, cind am venit aici ca misionari nu era biserica. noi acasa duminica ne inchinam si cintam si faceam studiu. copiii erau linga noi desi erau destul de mici. respectam acel timp dedicat special Domnului.
mai tirziu au mai venit citeva persoane ortodoxe , ne adunam intr-o camera din apartament. abia dupa 6 luni am gasit ceva sa inchiriem ptr a ne putea aduna. apoi s-au pocait oameni, au venit si copii, faceam separat cu ei scoala duminicala. azi sunt ( dintre acei copii) vreo 13 tineri botezati, toti au facultate, sunt seriosi, credinciosi Domnului plus cei in virsta si alti adolescenti si copii. mai tirziu s-a construit cladirea bisericii. mare e Domnul!
imi aduc aminte cum fiica noastra , avea atunci 10 ani, ne-am adunat de craciun in camera inchiriata la o casa, dupa cele 6 luni de stat acasa si era asa bucuroasa ca mergem la biserica. pentru ea biserica insemna acea cladire mare din orasul de unde am venit din ardeal, cu multi crestini etc...
s-a imbracat frumos si dupa ce am ajuns si a vazut camera mica si citiva oameni a mers la sotul meu in fata si plingind a zis: tati, unde e biserica, ai spus ca mergem la biserica?, mi-era drag si mila de ea, stiam cit de dor ii era dupa copiii din biserica de unde am venit, dupa atmosfera unei biserici mari, stiam ce simte si ea si baiatul nostru. si noua ne era dor tare doar ca noi ne tineam tare si nadajduiam in lucrarea ce o va face Domnul prin noi. si a facut, slava Lui! azi chiar suntem o frumoasa biserica aici, multumim Lui!!
pina veti avea o adunare mai aproape, bucurati-va cum puteti in familie de Cel ce este Pacea si Bucuria noastra vesnica!

cornelia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 78
Varsta : 58
Data de inscriere : 24/01/2008

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Re: Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de Monica Joi Mar 27, 2008 11:39 pm

Slava Domnului ! Cum lucreaza El!! Iti vezi ROADELE suferintei dupa cativa ani...Nici copiilor mei nu le place cand stam acasa.Dar odata nu stiu ce le-a venit ca au vrut sa stea acasa sa faca adunare acasa.Si le-am dat voie. Baietii au ramas cu mine si pe fetita a luat-o sotul la adunare.Baietii cei mari au pus un disc sa cante si ei il acompaniau.Dupa un timp vine la mine baiatul cel mai mare (Daniel) cu 3 versete din epistola catre evrei scrise pe un caiet. Cand le-am citit.... surpriza!.... am primit o revelatie din partea Domnului! Prin versetele alea am inteles eu ca perdeaua dinauntrul templului era de fapt trupul lui Isus si atunci cand Isus a murit perdeaua s-a rupt.A fost interesant sa vad cum Dumnezeu l-a folosit pe baiatul meu sa imi arate ceva din cuvantul sau.Asta apropo de biserica tinuta acasa.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Rolul si implicarea femeii in biserica Empty Re: Rolul si implicarea femeii in biserica

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum