Femeia crestina
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Lucrarea cu femeile

+2
Monica
Greta
6 participan?i

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Lucrarea cu femeile Empty Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Greta Lun Ian 28, 2008 9:19 pm

Ce parere aveti despre lucrarea cu femeile in biserica ?
Exista un grup de partasie a femeilor in biserica voastra ?Cum decurg intalnirile voastre ?
V-ati simtit binecuvantate participand la intalnirile grupului?Puteti marturisi despre roade ale partasiei cu alte femei ?

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Greta Mier Ian 30, 2008 12:39 am

Este lipsita de importanta partasia femeilor in biserica?

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Monica Mier Ian 30, 2008 9:47 am

Aici in Israel nu am auzit de grupuri oficiale ale femeilor.Dar ne intalnim ori la grupuri de casa ori in vizite...Ce spui tu mi se pare ceva foarte bun. Eu ma intalnesc o data la 2 saptamani cu o sora din Ierusalim pentru rugaciune, studiu biblic si un pranz. Ma gandeam sa mai invit o persoana, doua.Numai ca noi avem bariera limbii intre noi.Sunt multi rusi si multi care vorbesc spaniola si care nu au invatat ebraica si nici engleza nu stiu.Cred ca daca as fi locuit intr-un oras mai mare ca Tel-aviv sau Ierusalim poate ca se putea face mai mult.Dar oricum si femeile participa la lucrari in biserici.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Greta Mier Ian 30, 2008 10:43 am

Exact la ceea ce ai spus ma refeream, cand femeile se intalnesc pentru a se ruga impreuna, pentru a studia, pentru a impartasi modul in care Dumnezeu lucreaza in viata fiecareia.Scopul acestor intalniri este cresterea spirituala, legarea partasiei si a dragostei fratesti.
Aceste grupe pot fi o binecuvantare pentru biserica:pot duce lupte spirituale in rugaciune, pot organiza ajutorarea femeilor in varsta, a celor cu copii mici si multe altele.

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Monica Mier Ian 30, 2008 1:53 pm

Asa e. Mi-ar place si mie sa fac parte dintr-un astfel de grup.Dar cine stie poate o sa dau eu tonul prin zona noastra.Incetul cu incetul.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Greta Mier Ian 30, 2008 2:04 pm

Cred ca deja un pas este facut, nu-i asa?Te intalnesti cu sora din Ierusalim, si te gandesti sa mai chemi alte femei! Sa stii ca grupele mici functioneaza cel mai bine, nu mai mult de opt femei.
As avea multe de spus despre grupele de femei, mai putem comunica daca esti interesata.
Vreau sa iti spun ca pentru mine faptul ca am facut parte la un moment dat dintr-o grupa de femei a fost un punct de referinta pentru cresterea mea spirituala.

Greta
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 58
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Monica Mier Ian 30, 2008 4:47 pm

Da, as vrea sa-mi povestesti mai mult despre grupul de femei din care faci sau ai facut parte. Noi acum studiem proverbe 31. Cand citesti despre cum trebuie sa fie o femeie perfecta ti se pare ca e imposibil de ajuns la nivelul asta.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de SaraDan Mier Iun 18, 2008 6:06 am

Spre exemplu la noi la biserica,exista o intalnire lunara cu surorile,mie personal nu imi place decat mesajul,restu e partasie in grupul de cunoscuti si atat...Mie imi place ceva mai profund.Asa ca suntem cateva care ne adunam joia de obicei,pe rand la fiecare acasa,cu copilasii dupa noi,citim,ne rugam,studiem acum cartea: Puterea rugaciunii unei sotii,impartasim experiente,si e asa de minunat sa fim impreuna 3-5 femei.E greu cu copilasii dupa noi,insa e fain ca putem sa avem acest har sa fim impreuna.Mie personal imi plac grupurile mici,unde poti sa ai timp sa te deschizi,sa dezvolti incredere,sa oferi ajutor,sa primesti ajutor,sa te simti implicat...

SaraDan

feminin Numarul mesajelor : 4
Varsta : 43
Localizare : Detroit, Mi
Data de inscriere : 15/05/2008

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Monica Mier Iun 18, 2008 1:16 pm

Da, si mie mi se pare mai de folos in grupuri mici.Si noi vrem sa facem in grup de casa o data pe sapt. dar nu numai pentru femei ci pentru toata lumea pentru ca ajuta foarte mult la cresterea spirituala. Nu este de ajuns pentru multi o adunare oficiala duminica cu vrem ceva mai intim, exact cum ai spus si tu Sara, sa poti sa te deschizi, sa oferi si sa primesti ajutor.... Astept sa se hotarasca sotiorul meu cand sa incepem.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Dana Lazar Joi Aug 07, 2008 9:08 am

E minunata partasia in grupe mici de studiu...la noi in biserica avem harul sa beneficiem de aceasta partasie...mai mult in sezonul rece...cind ne intilnim saptaminal fie pe acasa fie la biserica...dupa cum stabilim...personal,cred ca sunt foarte benefice ....reletiile dintre noi s-au sudat mult...ne cunoastem mai bn si incercam sa multiplicam aceste grupe an de an...
Am participat in ultimii 2 ani la doua mari Conferinte cu femeile.Anul acesta in iunie in Bucovina iar anul trecut la Mamaia...a fost o experienta unica....imi doresc ,ca fiecare femeie sa cunoasca partasia...relatia cu femeile din jurul nostru...toate acestea ducind la cresterea noastra spirituala si la partasie cu Dumnezeu
Am avut in decembrie anul trecut ,in biserica, o Conferinta pt femei cu tema"BUCURIA DE A FI FEMEIE"unde am invitat-o pe scriitoarea crestina LIGIA SEMAN,iar anul acesta in mai o alta Conferinta "Promisiuni de neuitat"in care ne-am reamintit promisiunile lui Dumnezeu pt noi.Afost minunat...au fost prezente multe femei din mai multe biserici si confesiuni...a fost un timp binecuvintat
PE CIND OARE ASEMENEA INTILNIRI IN FIECARE BISERICA???EU MI-AS DORI...
Dana Lazar
Dana Lazar

feminin Numarul mesajelor : 3
Varsta : 60
Localizare : Deva
Joburi/Distractii : radio
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 21/01/2008

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Monica Joi Aug 07, 2008 2:41 pm

Cred si eu ca a fost un timp binecuvantat ... Si la noi in Israel s-a organizat o conferinta de felul acesta dar din pacate eu nu m-am dus( si nici macar nu mai stiu de ce) cu toate ca banuiam ca va fi ceva bun. Data viitoare sper sa nu fiu asa delasatoare mai ales ca ne povestesti si tu cat de bine va prins.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Monica Joi Aug 07, 2008 2:44 pm

Si de ce ar trebui sa fie in fiecare biserica cand asa cum spuneai se pot face conferinte si interconfesionale.Si asa am auzit ca din ce in ce mai mult sunt deschideri intre denominatiile de biserici ,nu?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de verona Dum Mai 17, 2009 2:52 pm

As dori sa mai discutam pe tema aceasta.In biserica din care fac parte ,fratii nu sunt deacord ca surorile sa se intilneasca singure .

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Monica Lun Mai 18, 2009 1:54 pm

De ce? Se gandesc cumva ca nu suntem destul de spirituale ca sa vorbim din Biblie?Si sotul meu imi spune cateodata ca noi femeile vorbim numai despre copii si casa.Dar astea fac parte din viata de zi ci zi,sunt ceea ce traim si in toate aceste lucruri noi cautam voia lui Dumnezeu.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Monica Lun Mai 18, 2009 2:19 pm

Poate poti sa vorbesti cu pastorul de la voi si sa-l convingi ca va va face bine sa va intalniti.Dar adunari pt barbati sunt?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de verona Mar Mai 19, 2009 9:23 am

Pastorul a fost la inceput deacord dar comitetul nu ,adica unii dintre frati !
sint si eu deacord cu tine..... chiar daca vorbim despre casa si copii toate astea le facem spre Slava Domnului .
Dar Domnul ne cheama la supunere si ascultare.Si daca El ne-o cere e spre binele nostru.
,,Caci toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor cel iubesc pe Dumnezeu.,,

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de verona Mar Mai 19, 2009 9:35 am

Fac parte dintr-o Biserica mai conservatoare in care de multe ori de la anvon se predica mai mult femeia decit CUVANTUL DOMNULUI.
Dar Slava Domnului ca am un sot minunat care priveste la Cuvantul Domnului si nu la oameni!

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Monica Mar Mai 19, 2009 4:18 pm

Ma bucur pentru tine ca ai un sot care te intelege si care cauta mai mult sa faca voia lui Dumnezeu decat sa placa oamenilor, exact asa e si sotul meu -fara exagerare.Suntem niste fericite.Iar cand am niste dorinte pe care el nu le intelege ma rog Domnului sa-i spuna El ,ca asa primeste mai usor.Domnul stie cum sa-i spuna mai bine ca mine.
Si in legatura cu adunarea nu ai putea sa inviti acasa la tine cate o prietena sau doua sa aveti partasie, nu trebuie sa fie ceva oficial.
Oare de ce femeile simt mai mult decat barbatii nevoia de a fi impreuna ,de a se sfatui, de afi in partasie una cu alta?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de verona Vin Mai 22, 2009 4:35 pm

Asa ne-am hotarit si noi .Suntem 2 surori care ne intilnim odata pe saptamina,pt.partasie sau mergem in vizita la batrini sau bolnavi si mai este o sora care doreste sa ni se alature!
Mi-am pus si eu adesea aceasta intrebare......Raspunsul:pe noi femeile ne-a ales Dumnezeu sa dam nastere la fii si fiice ,noi suntem cele dintii care le aratam dragoste si prin asta vor intelege mai bine dragostea lui Isus.suntem mainile luiDumnezeu care modeleaza inca din pruncie urmasii lui Hristos viitorii lucratori impreuna cu Hristos.Si avem nevoie sa ne sfatuim sa impartasim din experienta noastra si altora sa ne rugam pentru copii si casele noastre ,pentru sotii nostri care adesea sunt plecati ,mai ales in zilele noastre cind vremurile sunt cum sunt .
Si ca sa inchei cu ceva amuzant :am auzit intr-o predica despre sot si sotie -spunea ca barbatii vorbesc in medie 10 000 de cuvinte in timp ce femeia 20 000 de cuvinte pe zi Smile

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Monica Vin Mai 22, 2009 11:35 pm

Ma bucur pentru voi ca va intalniti regulat si sa mergeti la bolnavi si la batrani....MI-as dori si eu ... Din pacate acum nu mai am partasie cu sora din Ierusalim ca ea a adoptat un bebe cu probleme de sanatate si nu mai poate calatori ca inainte.
Iar eu as vrea sa ma intalnesc cu alte 2 surori aici in orasul meu, dar nu prea imi mai gasesc timp.
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de esma Lun Iun 08, 2009 11:21 pm

Greta a scris:Ce parere aveti despre lucrarea cu femeile in biserica ?
Exista un grup de partasie a femeilor in biserica voastra ?Cum decurg intalnirile voastre ?
V-ati simtit binecuvantate participand la intalnirile grupului?Puteti marturisi despre roade ale partasiei cu alte femei ?
La noi in biserica nu este o intalnire a surorilor,desi mi-as dori foarte mult.De aproximativ o luna de zile ne intalnim cateva surori pentru partasie,intalnirile le tinem pe rand la fiecare acasa.Mi-as dori ca pe viitor sa existe si in adunare asemenea intalniri,desi e c-am greu,suntem veniti aici din toate colturile tarii si nu e chiar usor.
Sincer,ma simt binecuvantata sa particip la intalniri,incerc sa aplic totul in familie,in viata de zi cu zi.E foarte fain sa stii ca esti sustinut in rugaciune,poti schimba experiente.Noi,ne rugam in fiecare seara la 22,pentru diverse probleme personale ,chiar si pentru altii,mantuirea altora...si urmarim rezultate ale rugaciuniilor,deocamdata nu avem asa mult timp de cand am inceput,insa credem ca Dumnezeu va raspunde la momentul potrivit.
esma
esma
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 23
Varsta : 46
Localizare : Austria
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Monica Mier Iun 10, 2009 6:16 am

Si veniti fiecare din alte orase sau sunt cateva femei din orasul tau?E super sa va sustineti in rugaciune.Sunt sigura ca o sa vedeti rezultatele.
Ati fost si la biserica locala in limba germana?Cum ti se pare in comparatie cu cea romaneasca?
Monica
Monica
Admin
Admin

feminin Numarul mesajelor : 381
Varsta : 46
Localizare : Ashkelon / Israel
Joburi/Distractii : Sa-l cunosc pe El
Data de inscriere : 07/01/2008

https://femeiacrestina.forumgratuit.ro

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de esma Mier Iun 10, 2009 9:39 am

Monica a scris:Si veniti fiecare din alte orase sau sunt cateva femei din orasul tau?E super sa va sustineti in rugaciune.Sunt sigura ca o sa vedeti rezultatele.
Ati fost si la biserica locala in limba germana?Cum ti se pare in comparatie cu cea romaneasca?

Majoritatea sunt din acelasi oras sau din apropiere,eu stau cel mai departe dintre ele.Nu ,la biserica austriecilor nu am fost.Ne-a fost intotdeauna mai la indemana ca sa zic asa,biserica romaneasca.
Ne intalnim sambata cu surorile,rugati-va pentru noi ca sa avem propasire in lucrare. kissing
esma
esma
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 23
Varsta : 46
Localizare : Austria
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de verona Mier Iun 10, 2009 10:18 am

ESMA, MONICA PUTEM SI NOI SA NE RUGAM IMPREUNA SA ALEGEM O ORA SI SA NE RUGAM PENTRU FAMILIILE NOASTRE
AM FACUT SI EU PARTE DINTR-UN GRUP DE SURORI CARE NE RUGAM TOATE LA O ANUMITA ORA SI SIMTEAM O PUTERE SI O PARTASIE SI VEDEAM CUM DUMNEZEU LUCREAZACU SEMNE SI MINUNI(NE STIAM MAI MULT DE PE TELEFON)DAR APOI UNELE AU PLECAT ....

verona
Incepator
Incepator

feminin Numarul mesajelor : 109
Varsta : 56
Localizare : suceava
Data de inscriere : 02/01/2009

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de esma Mier Iun 10, 2009 10:31 am

Draga Verona,eu sunt de acord,la ce ora v-ar fi cel mai la indemana,avand in vedere ca suntem in tari diferite si ore diferite?!
Sunt si eu pe jumate suceveanca Very Happy
esma
esma
Nou venit
Nou venit

feminin Numarul mesajelor : 23
Varsta : 46
Localizare : Austria
Data de inscriere : 04/06/2009

Sus In jos

Lucrarea cu femeile Empty Re: Lucrarea cu femeile

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum